Model planowania firmy – Biznes MBA

Zacznij od krótkiego wideo i poznaj kilka wartościowych wskazówek.

Przeczytaj też artykuł: Jak planować firmę [KLIKNIJ]

Kiedy prowadzisz firmę z pewnością zadajesz sobie pytania, podobne jak na tym obrazku:

Jeśli te pytania są Ci bliskie, poznaj odpowiedzi na nie, czytając dalej.

Bardzo krótko o mnie. Przez wiele lat pracowałem restrukturyzując i reorganizując duże firmy. Kiedy przeniosłem się do swojego własnego, małego biznesu spotkałem się z mnóstwem problemów, które okazały się dla mnie zupełnie nowe. Głównie dlatego, że w małym biznesie na początku firma to JA, a w Twojej firmie – TY.

Nawet, kiedy zatrudniasz ludzi, to robisz to w dużej mierze na wyczucie i trochę po omacku. Prawdopodobnie nie spełniają Twoich absolutnie wszystkich wymagań. Nazywam to Bolesnym Doświadczeniem Przedsiębiorcy. Uczysz się na własnych błędach. Najczęściej bardzo kosztownych.

Brak czasu, czasami nawet kryzys w rodzinie, nieustanna obawa o pieniądze, klientów, zamówienia, podatki… można wymieniać w nieskończoność. Narasta lęk o siebie, o rodzinę, o to co powiedzą inni, kiedy Ci się nie uda.

Z drugiej strony jest oczekiwanie i pragnienie posiadania zyskownej firmy, która działa. Najlepiej samodzielnie. Ty tylko nadzorujesz, podejmujesz najważniejsze decyzje, a pracownicy dokładnie wiedzą, co robić i sami potrafią rozwiązywać problemy. Klienci Cię uwielbiają, znajomi zazdroszczą, a rodzina jest dumna. Marzenia? Niekoniecznie. Pokażę Ci drogę do tego.

Wiem jak zbudować most pomiędzy rzeczywistością, a oczekiwaniami. Stworzyłem model, który nazwałem Biznes MBA – Metoda Biznesowej Automatyzacji.

☞ Musisz mieć spójną wizję swojego biznesu

Musisz wiedzieć dokąd, kiedy i jak chcesz dojść. Do tego posłuży Ci poniższy schemat. Możesz go sobie wydrukować i powiesić na ścianie. Będzie Ci pomagał w codziennym planowaniu biznesu i podziale czasu na pewne obszary.

☞ Planuj swoją firmę jak duże przedsiębiorstwo (taką sp. z o.o.)

Przedsiębiorstwo, które ma pełną księgowość i poszczególne działy współpracujące ze sobą.

☞ Cyfry muszą być po Twojej stronie 

Budżet i kontrola kosztów to Twoja codzienna praca.

☞ Upraszczaj i systematyzuj

Jak na Orlenie, ponieważ Twoi pracownicy będą w stanie wykonać tylko proste czynności. Na początek powinieneś stworzyć dla nich procedury krok po kroku, jak wykonywać dane zadanie.

Skoro poznałeś już najważniejsze założenia, to teraz czas na odpowiedzi.

Czy zauważyłeś, że każda dobrze działając firma ma swoje działy takie jak:

☞ Produkcja

To dział w Twojej firmie, który produkuje usługi lub rzeczy, które sprzedajesz. Czy już zwróciłeś uwagę, że cena to symbol wartości, którą Twój klient dostrzega w produkcie, usłudze, w Tobie? To oznacza, że powinieneś dostarczać produkty i usługi, których klienci pragną. Opracowałem specjalny System Tworzenia Gorących Produktów M.A.R.K.A. To model projektowania firmy w oparciu o produkty, których klienci pragną przy pierwszy spotkaniu. Nauczam go podczas kursu Ekspert Biznesu.

Podczas przekazywania wiedzy stosuję przyspieszone metody uczenia. Akronimy (M.A.R.K.A., K.A.S.A.) i aliteracje (7K) pozwalają na szybsze zapamiętanie i stosowanie na co dzień tych modeli.

☞ Dobry dział operacyjny

Składający się z logistyki, biura obsługi klienta i działu sprzedaży. Oczywiście na początku robisz to samodzielnie, ale docelowo ten dział szybko powinen się  rozrosnąć. Umiejętności sprzedaży i wzorowej obsługi klienta zawarłem w unikalnym modelu, który nazwałem Zyskowny System Sprzedaży K.A.S.A. Włożyłem w ten system całe moje doświadczenie z korporacji (Wedel, Tradis, Iglotex) i to, co stosuję obecnie w moich firmach. Umiejętność wzbudzania pragnienia, wyłączania obiekcji zanim wystąpią, tworzenie lejków sprzedażowych, systemy prowadzenia i przywiązywania klientów do Twojej firmy. Up/down/cross – selling. To sytem zarządzania firmą, który sprawi,a że klient jest zachwycony obsługą. Nikt z nas nie lubi nachalnych sprzedawców, ale każdy lubi kupować. Możesz się tego nauczyć podczas Sprzedaży Relacyjnej.

☞ Skuteczny Dział Marketingu

Marketing to sposób pozyskiwania nowych klientów i budowania świadomości marki w umysłach obecnych. W małych firmach marketing to najczęściej nieudolna, jakaś reklama, i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tymczasem przy użyciu niewielkich środków możesz zyskać majątek. Mądry marketing w miesiąc pozwala podupadającym firmom stanąć na nogi, a średnie firmy zamienia w dochodowe przedsiębiorstwa.

To cały system tradycyjnej i internetowej reklamy. To również źródło nieograniczonych zysków, olbrzymich dźwigni i zapewnienia przypływu mnóstwa zadowolonych klientów. Przyznam, że marketing jest moją pasją. Jestem dumny, że stworzyliśmy z zespołem System Pozyskiwania Nowych Klientów Magnetyczny Marketing. Jest tak skonstruowany, że dosłownie działa jak magnes. Dodatkowo, jeśli masz stronę www, to potrafimy pozyskać klientów, którzy nigdy o Tobie nie wiedzieli. Przechwytujemy ich od konkurencji. Nauczam tego tutaj – klik.

☞ Dobry Zespół Pracowników

W dużych firmach to cały dział HR, zajmujący się zatrudnianiem, szkoleniem, wdrażaniem, motywacją i rozliczaniem pracowników. W małej firmie to TY. Dlatego warto posiadać kilka umiejętności i narzędzi, które wyselekcjonują idealnych pracowników i stworzą z nich zwycięski i efektywny zespół. Mam formułę przygotowaną dla małych firm, która w 6 krokach z przypadkowych ludzi pozwala zbudować Zwycięski Z.E.S.P.Ó.Ł.  Więcej o budowie zespołu jest tutaj – kliknij.

Te cztery działy mają bezpośredni kontakt z Twoim klientem. Są tym co robisz Ty i Twoja firma na co dzień.

Poza tym musisz być mózgiem swojej firmy, nawet jednoosobowej. Musisz Planować, Organizować, Nadzorować, Motywować, najpierw siebie, a następnie pracowników. Do momentu, aż staną się samodzielni, zastąpią Cię, a Ty staniesz się bogatym rentierem lub … powtórzysz to wszystko w swojej kolejnej firmie.

Firmę prowadzisz, aby zarabiać. Niestety najczęściej zarabiają wszyscy wokół, pracownicy, usługobiorcy, ale nie Ty.

Dlatego te cztery obszary powinny być podporządkowane pod System Zarządzania Finansami. Dobry system jest prosty i zapewnia przewidywalne wyniki. W naszym przypadku będzie to wysoki zysk. Powiedzmy 1 000 000 zł lub jego wielokrotność.

☞ System Zarządzania Finansami

Składa się z dobrego budżetu i kilku obszarów kontroli (7K) – napisałem wcześniej, że cyfry muszą być po Twojej stronie. Na początek rozdziel pieniądze firmowe od prywatnych. W drugiej kolejności rób sobie wypłaty, czyli nie przejadaj wszyskich zysków swojej firmy.

Budżet i cyfry są moją bardzo mocną stroną. To dlatego, że z minusa robiłem w firmach plus awansowałem i byłem rozchwytywanym “najemnikiem od leczenia firm”. Dzisiaj każdego dnia zaczynam i kończę pracę z budżetem.

Tobie też to radzę wprowadzić system 7K. To system kontroli 7 kluczowych obszarów podejmowania decyzji zgodnie ze sprawdzoną strategią. Tutaj znajdziesz więcej o budżecie w małej firmie – kliknij.

Te wszystkie elementy niezbędne w każdej firmie usystematyzowałem i stworzyłem specjalne systemy, które porządkują i przyspieszają osiągnięcie zysków w każdej firmie. Nazwałem ten system Kwadrantem Zyskownej Firmy:

Kiedy układasz firmę warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka dodatkowych elementów.

☞ Systematyzacja

Nazywana przeze mnie McDonaldyzacją. Wszystko, co tylko możliwe systematyzuj. Wkładaj w proste procedury. Systemy dadzą Ci strategię wyjścia z biznesu. Pozwolą zatrudniać mniej wykwalifikowanych ludzi za niższe stawki, a docelowo pozwolą Ci przestać pracować. Czy to nie piękne, kiedy zarabiasz będąc na wakacjach, wypoczywając lub śpiąc?

Zapewne zwrócisz uwagę na schematy, nazwy, akronimy. To część systemu przyśpieszonego uczenia. To również systematyzacja służąca końcowemu sukcesowi  Budowy systemów uczę tutaj – klik.

☞ Strategia

Czyli plan – zanotuj sobie “receptę” od Dr Adama Grzesik: Każdego dnia zainwestuj 30 minut na myślenie strategiczne NAD biznesem. Nikt nie wymyślił i nie zbudował koparki machając przy tym łopatą. Musisz czasem nie pracować, a planować.

☞ Edukacja

Najpotężniejszą dźwignią w biznesie jest Twój umysł i to, co Wiesz. Dlatego ciągła edukacja jest niezwykle cenna. Stosuje ją tylko 4% przedsiębiorców. To Ci, których firmy nadal istnieją i doskonale funkcjonują po 3 i więcej latach istnienia. Reszty niestety już nie ma.

Ktoś już popełnił wszystkie błędy, zainwestował swoje pieniądze i czas. Jeśli żyje i zarabia, to oznacza, że odnalazł sposób, a Ty możesz się od niego nauczyć. Dlatego wybieraj tylko nauczycieli, którzy osiągnęli to, o czym nauczają. Oto prosty system rozwoju dla Twojej firmy:

Najpierw Uczysz samego siebie

Potem Uczysz swoich pracowników

A na końcu Uczysz pracowników uczyć kolejnych

 

Skoro doczytałeś do tego miejsca to pozwól, że zabiorę Cię do “pociągu” po Twoją Własną Zyskowną Firmę – zaufaj mi proszę i kliknij na ten czarodziejski GUZIK.

Adam Grzesik

 

gravatar_300dpi_m

 

 

Pomagam Budować Zyskowne Firmy