Prowadzenie budżetu w firmie handlowej zawiera kilka specyficznych elementów, o których piszę w tym artykule.

 

 1. Kiedy kupujesz i sprzedajesz produkty, najważniejszym parametrem jest marża. To z marży handlowej, która jest różnicą pomiędzy wartością sprzedaży i zakupu musisz utrzymać cały biznes. Niska marża oznacza kłopoty. Brak kontroli nad marżą oznacza potencjalne kłopoty.
 2. Handlując inwestujesz swoje pieniądze w towary. Stan magazynowy, powierzchnia magazynowa i koszty logistyczne sprawiają, że “zamrażasz” swoje pieniądze. Dlatego zarządzanie stanem magazynowym to drugi ważny element budżetu w firmie handlowej
 3. Trzeci element to przepływy finansowe, a konkretnie należności, czyli pieniądze, które masz w rynku i zobowiązania, które masz w stosunku do dostawców towarów. Dobra polityka kredytowa i dbanie o pieniądze są niezbędne w tym przypadku.

https://adamgrzesik.pl/szkolenia/budzet-firmowy/

Jeśli chcesz uzupełnić ten materiał o wideo to zajrzyj do nagrania, w którym tłumaczę właśnie te kwestie:

 

Zajrzyj też na stronę Zarabiamwbiznesie.pl – to podcast (mp3 do suchania) który prowadzę dla przedsiębiorców. Poniżej jeden z odcinków dotyczący właśnie tego tematu:

Listen to “Jak prowadzić budżet w firmie handlowej: marża, stany magazynowe i należności” on Spreaker.

 

Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Marża – różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną zakupu. Istnieje kilka rodzai marż. Ja zwrócę Twoją uwagę na trzy z nich.

 

 

Marża handlowa, nazywana często ekranową. To nic innego jak różnica pomiędzy wartością sprzedanych towarów, a kosztem ich zakupu. Kupiłeś napój za 2 zł, sprzedałeś go za 2,50 zł więc Twoja marża wyniosła 0,50 zł. W procentach to 20% (0,50 zł / 2,50 zł).

 

Ten element najłatwiej kontrolować i jednocześnie najtrudniej utrzymać. Najłatwiej ponieważ zależy od ustalonej ceny, a systemy sprzedażowe natychmiast dają Ci dostęp do wartości tej marży. Najtrudniej, ponieważ klienci porównują ceny i szukają atrakcyjnych ofert. Najtrudniej ponieważ mentalnie 5-10% od ceny sprzedaży wydaje się niewielką wartością dlatego Ty i handlowcy bez większych oporów udzielają rabatów. Jednak 10% rabatu od ceny napoju 2,50 zł daje cenę 2,25 zł i … zabiera Ci 50% marży! 10% rabatu zabiera 50% marży.

 

Drugi element kształtujący Twoją marżę do korzyści (bonusy, rabaty i sconto) uzyskiwane od dostawców. Istnieją branże (np. sprzedaż nowych samochodów) w których bonusy są wyższe od marży ekranowej. To bonusy za wykonane zadania: plan sprzedaży, utrzymanie standardów, sprzedaż pakietów, wprowadzenie nowości, terminowe płatności itp. Zachęcam Cię do zainteresowania się tą częścią biznesu. Zapukaj do swoich dostawców i sprawdź czy możliwe jest otrzymanie bonusów.

ten rodzaj marży zapisujemy jako CM I (contribution margin – czyli marża kontrybucyjna lub inaczej brutto, I – oznacza pierwszą)

 

Analogicznie do bonusów, które otrzymuje Twoja firma, Ty również możesz udzielać bonusy i korzyści swoim klientom. Poza bonusami możesz organizować promocje produktowe lub z nagrodami. A może czasem trzeba zaprosić klienta na obiad lub wystawne spotkanie. Wynika z tego marża CM II (druga), czyli taka która uwzględnia koszty stałe bezpośrednio związane ze źródłem powstania marży.

 

Wpływ tych trzech marż na wyniki firmy, dobrze obrazuje poniższa tabelka:

Jak widzisz na Twoje pieniądze ma wpływ kilku elementów. Najczęściej tematy sprzedaży oddawane są handlowcom lub pracownikom w biurze. Jednak to Ty jako właściciel powinieneś kontrolować politykę rabatową.

 

Oto kilka zasad, które poprowadzą Twój biznes do wyższych zysków:

Długotrwałe rabaty działają jak stałe ceny. Kiedy je zabierzesz klienci potraktują to jako podwyżkę.

Możesz oszczędzić 10% na kosztach stałych zaciskając pasa. Możesz dzięki negocjacjom obniżyć ceny zakupów towarów o 5-10%. Ale jeśli zaczniesz rozdawać bonusy to stracisz te wszystkie korzyści, które wypracowałeś.

 

Płać handlowcom prowizje od wypracowanej marży zamiast od sprzedaży. W innym przypadku, za

Twoją pensję, którą im płacisz będą negocjować z Tobą w imieniu klienta rabaty dla niego.

 

Stale kontroluj marżę. Jeśli w jednym miejscu stosujesz rabaty to staraj się odrobić tą stratę w innym. Licz marżę na produktach, grupach towarowych i na poszczególnych klientach. Musisz mieć świadomość jak i skąd płyną pieniądze do firmy.

 

Wszystkiego Zyskownego

 

W kolejnym wpisie wytłumaczę jak pracować i na co zwracać uwagę w przypadku stanów magazynowych – [KLIKNIJ] i przejdź do tego artykułu.

 

http://budzet-plik.pagedemo.co

Jak zmotywować pracownika do lepszej pracy, czyli efektywne systemy wynagrodzeń.

 

Jest takie powiedzenie: „pracownik pracuje tak, żeby go nie zwolnić, pracodawca płaci tyle, żeby pracownik się nie zwolnił.” Czy to dobry pomysł? Jak wynagradzać pracowników? Czy pieniędzmi można kupić efektywność, motywację?

 

Na te kilka pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Kiedy przeanalizujesz swój budżet firmowy to dojdziesz do wnisków, że koszty pracy należą stanowią najwyższą pozycję w wydatkach Twojej firmy. Twoje myśli zapewne wędrują teraz w kierunku pensji, ZUSu i PIT-4… To nie wszystko.

 

Dodaj jeszcze koszty miejsca pracy, obsługi kadrowo-płacowej, oprogramowania, narzędzi, urlopów, zwolnień lekarskich i czegoś o czym na pewno nie pomyślałeś; Twojego czasu, który poświęcasz na opiekę, zarządzanie, edukację, zwracanie uwagi i inne rzeczy związane z pracownikami.

 

Kiedy to wszystko sobie podliczysz to oakzuje się, że pracownik potrafi kosztować dwa razy więcej niż jego wynagrodzenie podstawowe. Dlaczego zacząłem właśnie od tego ten artykuł? Ponieważ skoro i tak musisz ponosić te wszystkie koszty to może warto zapewnić sobie jak najwyższą efektywnosć pracy.

 

Oczywiście efektywność zależy od wielu czynników, którymi zajmujemy się np. podczas warsztatów Zwycięski Zespół. W tym artykule skupię się na elemencie wynagrodzeń i premii, ponieważ to pierwszy etap do motywacji pracownika do lepszej pracy. Dopiero kiedy uporządkujesz zasady wynagrodzeń w swojej firmie, możesz przejść do innych źródeł motywacji pracownika.

Pierwszym elementem wynagrodzenia jest podstawa. Tę dyktuje nam państwo polskie i czasem rynek. Aby porównać zarobki na rynku w którym działasz polecam ci stronę wynagrodzenia.pl gdzie znajdziesz obeszerne i rzetelne raporty. Ja osobiście jestem za najmniejszą podstawą i wysoką premią za wyniki. Z doświadczenia wiem, że pracowników intersuje to ile otrzymają na koniec, a w zamian za spełnienie ich oczekiwań są skłonni przystać na niższą podstawę.

 

Więc jak płacić, żeby było to efektywne?

 

Przygotowałem o tym specjalny podcst (radio na życzenie), który możesz odsłuchać na stronie Zarabiamwbiznesie.pl [KLIKNIJ] lub od razu w tym artykule:

Listen to “Efektywne systemy wynagrodzeń” on Spreaker.

 

Dograłem do niego materiał wideo, dostępny na moim kanale Youtube.

 

 

Dlatego w tym artykule podam najważniejsze zasady.

 

Podstawowe założenia do wynagrodzeń:

1. Nie ważne jak bardzo utajnisz wynagrodzenia, pracownicy doskonale wiedzą, kto i ile zarabia.
2. Jeśli komuś coś dasz „z dobrego serca” to inni dowiedzą się o tym i albo przyjdą do Ciebie po pieniądze, albo się obrażą
3. Pieniądze są jak głód. Kiedy pracownicy go zaspokoją zaczynają pracować dla przyjemności.
4. Dobry system wynagrodzeń pozwala pracownikowi samodzielnie przewidzieć ile zarobi za swoją pracę. Dlatego uznaniowość jest do kitu.

 

Skoro założenia mamy za sobą to możemy teraz przyjżeć się rożnym systemom wynagrodzeń.

 

Kiedy płacisz za czas.

 

Ten system to nic innego jak stawka godzinowa lub zasadnicza i … to wszystko. Skoro kupujesz godziny życia pracownika to nie oczekuj efektywności. W jego interesie jest pracować jak najdłużej, ponieważ tylko dzięki temu może zarobić więcej.

To dobre rozwiązanie, kiedy Twoje systemy wymuszają efektywność. Dla przykładu linia produkcyjna lub nadzór nad pracownikiem, kiedy pracujecie wspólnie lub kiedy ma nad sobą lidera zespołu.

Dobrym sposobem na premię są tutaj dodatki okresowe, np. 13-ta pensja.

 

Kiedy płacisz za zadania i standardy

 

Ten sposób opiera się na motywacji poprzez premię. To oznacza, że możesz zaproponować najniższą podstawę na jaką wspólnie się zgodzicie i wysoką premię.

 

Jeśli masz uporządkowaną firmę i określone procedury, możesz płacić właśnie za ich przestrzeganie. Tak działają sieci handlowe. Niska podstawa i gwaranatowana premia za dotrzymanie procedur. Pracownik ma pewność, że jeśli będzie pracował odpowiedzialnie to otrzyma umówioną premię. To podobnie jak w szkole kiedy pani mówiła „drogie dzieci macie u mnie 5-ki na koniec roku, tylko nie zepsujcie tego:-)”

 

Ten sposób jest również genialny, kiedy pracownik podzas rekrutacji obiecuje Ci, że jest fachowcem i oczekuje wysokiej pensji. Wówczas jego fachowość możesz zapisać w karcie premii. Dowiódł swojej fachowości, otrzyma wysokie wynagrodzenie. Zawiódł Cię, przynajmniej nie będziesz czuł się wykorzystany. Piszę o tym ponieważ najczęściej podczas rekrutacji są oczekiwania i obietnice, a po miesiącu, dwóch okazuje się, że Ty musisz płacić a robota dalej niewykonana.

 

Kiedy z kolei masz firmę w fazie rozwoju i nieustannie potrzebujesz realizować nowe zadania, dobrym sposobem jest premia zadaniowa. Różnica polega na tym, że w tym przypadku płącisz premię za konkretne zadania. Można to zrobić poprzez kartę premiową, taką jak widzisz poniżej.

 

Ważne jest tutaj precyzyjne określenie miary, czyli odpowiedzenie sobie i pracownikowi „po czym uznasz, że zadanie zostało wykonane”.

 

Kiedy płacisz za zyski wynikające ze sprzedaży lub oszczędności.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest prowizja uzależniona od wyników. Zarówno sprzedażowych jak i oszzędnościowych.

 

Kiedy nie chcesz żeby pracownik znał Twoje warunki handlowe lub kiedy trudno jest ustalić cenę zakupu, np. w usługach, płać procent od sprzedaży. Kiedy cena zakupu nie jest tajemnicą, rekomenduję Ci prowizję od zysku. Zysku rozumianego jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu. Nie ma sensu włączać tutaj innych składowych. System powinien być prosty i zrozumiały.

 

Poza sposobami, które wymieniłem istnieją również systemy mieszane, które łączą poszczególne elementy premii, prowizji, potrąceń i dodatków.

 

Jak jeszcze możesz zmotywować pracownika do lepszej pracy?

 

Efektywnością i przywiązaniem do firmy możesz również sterować przy pomocy konkursów i świadczeń pozapłacowych. Zastanów się czy możesz zorganizować jakiś konkurs dla całego zespołu, czy możesz postawić jakiś zbiorowy cel? A może bliższy jest Ci “wyścig szczurów” i konkurs z nagrodami za poszczególne miejsca? Przypomina mi się tutaj kultowy film Glengarry Glen Rosse, w którym za pierwsze miejsce był Cadillac Eldorado, za drugie zestaw noży kuchennych, a za trzecie wypowiedzenie. To oczywiście ekstremalny przykład “wyścigu szczurów”.

 

A jakie mamy świadczenia pozapłacowe? Najczęściej to inwestycja w szkolenia, w karty medyczne, sportowe, ubezpieczenia. Ale to mogą być również kwartalne lub półroczne spotkania integracyjne podczas których omawiacie wyniki i przyszłe cele, a także dobrze się bawicie. Również dostęp do lepszego wyposażenia stanowiska pracy lub gadżetów, może być takim motywatorem do lepszej pracy.

 

Podsumowując, wynagrodzenia zawsze będą najbardziej delikatnym obszarem w relacjach z pracownikami i jednocześnie tylko z elementów dużo większej całości.

 

Musisz jednak mieć opanowane kilka obszarów, takich jak na schemacie poniżej:

 

 

Jeśli skupisz się tylko na pensji, a resztę zaniedbasz to zapewnisz sobie pracowników, ale tylo na chwilę. Jeśli jednak rozumiesz, że umiejetość pozyskiwania i utrzymywania utalentowanych pracowników da Ci przewagę konkurencyjną i jest gwarantem powodzenia Twojej firmy to skorzystaj z okazji i spotkaj się ze mną podczas dwudniowego praktycznego warsztatu Zwycięski Zespół.

 

Tylko tam odpowiem na wszystkie Twoje pytania dotyczące zarządzania Twoim zespołem, a specjalnie przygotwoane ćwiczenia zrobią z Ciebie szefa z charyzmą. Najlepsze jest to, że w cenie miesięcznego wynagrodzenia podstawowego jednego pracownika otrzymujesz wiedzę, która pozwoli Ci zaoszczędzić tysiace złotych, czas i nerwy podczas zarządzania swoim zespołem.

 

Moja rekomendacja:

Dołącz do warsztatów Zwycięski Zespół i korzystaj z comiesięcznych webinarów, podczas których na bieżąco możesz konsultować tematy budowy Twojego zespołu.

 

 

Dodatkowe wsparcie:

http://vod.adamgrzesik.pl

 

Czytasz skrót całego podcastu (radio na życzenie), który możesz pobrać tutaj [KLIKNJ]

 

Chciałbym dziś zaprezentować Wam swój model biznesowy. Jego zastosowanie pomogło mi stworzyć firmę usługową, która już w pierwszym roku działalności przyniosła ponad milion złotych przychodu. Przedstawię Wam również na własnym przykładzie, jak skutecznie przeprowadzić skalowanie biznesu.

 

Żyjemy w erze Internetu. Zewsząd dociera do nas nadmiar informacji. Bardzo ciężko zdecydować, które są wiarygodne i przyniosą nam wymierne korzyści. Towarem deficytowym stał się dla nas czas, którego ciągle nam brakuje. Na pewno zastanawiacie się dlaczego to właśnie mnie powinniście go teraz poświęcić? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie chcę przekazać wam jedynie wiedzy teoretycznej czy niepopartych faktami informacji, które ciężko odnieść do swojej codzienności. Pragnę podzielić się z wami swoim doświadczeniem, które, mam ogromną nadzieję i głęboko w to wierzę, pomoże wam rozwinąć swoje firmy i zacząć zarabiać naprawdę duże pieniądze.

 

Moja historia zaczęła się niepozornie. Po studiach zostałem zatrudniony na stanowisku handlowca w firmie Cadbury Wedel.  Była to świetna okazja do nauczenia się trudnej sztuki sprzedaży. Po kilku latach przyjąłem ofertę pracy w grupie hurtowni spożywczych. W tamtych latach nosiły one nazwę Tradis, obecnie nazywają się Eurocash. Być może niewiele wam to mówi, ale na pewno znasz sieci sklepów Lewiatan, Groszek, Euro, Delikatesy Centrum, ABC. Wszystkie należą właśnie do grupy Eurocash.

 

Firma Tradis borykała się z problemami, które później stały się dla mnie inspiracją przy zakładaniu własnego przedsiębiorstwa. Ale o tym za chwilę. Moja kariera zaczęła się od stanowiska dyrektora operacyjnego, później awansowałem na dyrektora generalnego. Byłem wówczas odpowiedzialny za 500 pracowników i za ponad 30 milionów netto przychodu w skali miesiąca. Kiedy pracowałem na północy Polski na Kujawach naszym największym problemem był permanentny brak handlowców.

 

Dodatkowy kłopot pojawiał się, gdy osoby już zatrudnione brały urlopy wypoczynkowe bądź zdrowotne – nie mieliśmy ich kim zastąpić. Oczywiście pojawiała się jeszcze kwestia producentów, którzy pytali nas o pomysły na zwiększenie sprzedaży oferowanych przez nich produktów. Wymyśliłem wtedy koncepcję, nazwa nie jest być może zbyt ładna, tzw. „składaków”, czyli przedstawicieli handlowych, którzy będą dedykowani do sprzedaży dwóch, trzech, czterech, czasem nawet pięciu firm. Koszty wynagrodzenia i utrzymania owych pracowników byłyby pokrywane przez producentów.

 

Jakie korzyści wynikały z wprowadzonego przeze mnie systemu? Po pierwsze handlowcy zbierali zamówienia ze sklepów pod naszą hurtownię, ale jedynie na asortyment producentów, przez których był opłacany (był to koszt około 1500, 2000 zł). Dzięki temu sprzedaż danych produktów znacznie wzrosła. Dużym zyskiem dla hurtowni było to, że przedstawiciele opłacani przez producentów zastępowali przedstawicieli sprzedających kilkaset pozycji asortymentowych, którzy udawali się na urlopy.

 

Kolejnym atutem zastosowania „składaka” było to, że nasi handlowcy uczyli się i zdobywali nowe umiejętności za pieniądze producentów. Działało to trochę na zasadzie stażysty, który wynagrodzenie otrzymuje od urzędu pracy.

 

Gdy w mojej głowie zaczął kiełkować pomysł założenia własnej firmy zdarzył się niezwykły przypadek. Będąc w delegacji kupiłem „Rzeczpospolitą”, do której była załączona płyta Briana Tracy „Maksimum osiągnięć”, na której autor opisał, że wszystkie swoje cele powinno się spisać na kartce papieru i uzasadnić, dlaczego chce się je osiągnąć. Zanotowałem wtedy, że chciałbym zostać dyrektorem sprzedaży na całą Polskę. I to był ten moment, w którym wszystko się zaczęło. To pierwsze trzepnięcie skrzydłami motyla, które może dać niezwykłe efekty. Oczywiście kartka powędrowała gdzieś na półkę i spokojnie czekała.

 

Niedługo potem doszedłem do stanowiska dyrektora generalnego i było to najwyższe stanowisko na jakie mogłem aplikować. Wyżej byli już tylko właściciele firmy. Zapomniałem już całkiem o swoich celach sprzed roku i zacząłem marzyć o założeniu własnej firmy. Nie była to oczywiście prosta decyzja. Strasznie się bałem, ponieważ mogłem naprawdę wiele stracić. Miałem 35 lat i w porównaniu do moich rówieśników zarabiałem naprawdę potężne pieniądze. Zamienie ciepłej i pewnej posady na własne przedsiębiorstwo wydawało mi się zbyt ryzykowne. Mimo wszystko zacząłem snuć plany i opisywać wizję swojej firmy na papierze.

 

Doszedłem wtedy do wniosku, to warto zapamiętać, że „Przedsiębiorca to osoba, która rozwiązuje problemy za pieniądze”. Jeżeli dzisiaj nie zarabiasz zbyt dużo pieniędzy to zapewne rozwiązujesz problemy niewielkiej liczby osób lub problemy bardzo małej skali.

 

Kiedy byłem jeszcze na etapie planowania swojego biznesu zaobserwowałem problem, który dał mi pomysł na to czym powinna zajmować się moja firma. Już tłumaczę, jaką bolączkę, trudność udało mi się dostrzec. Z jednej strony istnieje sklep spożywczy, będący głównym odbiorcą, który ma dużą masę towarową, czyli rzeczy, którymi handluje. Drugim elementem jest producent, który wytwarza wszystkie te rzeczy, które możesz  kupić w sklepie spożywczym. Niestety producent nie może zawieźć bezpośrednio swojego towaru do sklepu spożywczego (nie mówimy tu o marketach typu Auchan, czy Carrefour). I tu pojawia się rola dystrybutora, czyli hurtowni, która jest w stanie zakupić jedną paletę towaru od producenta, wziąć z niej kilka sztuk i dostarczyć do sklepu.

 

Na rynku panowała bardzo duża konkurencja wśród producentów, hurtownie były zatowarowane i nie tak łatwo było namówić je na sprzedaż własnych produktów. Najczęściej producenci musieli płacić dystrybutorom poważne pieniądze za tak zwane „miejsce na półce”. Niestety nie był to koniec problemów – pozostawała kwestia sprzedaży. Handlowcy, którzy nie mieli żadnych profitów ze sprzedaży nowego towaru nie zachęcali właścicieli małych sklepów do ich zakupu. Następnie hurtownia zazwyczaj proponowała producentowi miejsce w gazetce lub zorganizowanie konkursu dla przedstawicieli handlowych, co oczywiście wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jaki był efekt? Na rynku pojawiło się wielu producentów, którym udało się wprowadzić swój towar do hurtowni, ale na tym sukces się kończył.

 

Udało mi się dostrzec zarówno problem dystrybutorów, którym zalegał towar na półkach, jak i producentów, których zyski nie pozwalały na zatrudnienie handlowca. Powiedziałem sobie wtedy: jestem dobrym sprzedawcą, bo pracowałem w Cadbury Wedel, jestem specjalistą od budowy zespołów, jak mało kto znam się na budżetach, na zarządczym rachunku wyników. I tak założyłem moją pierwsza firmę IQ biznes.

 

Zacząłem od zakupu używanej Toyoty Corolli za 13 000 zł oraz kilku palmtopów za 5000 zł. Zamieściłem ogłoszenie rekrutacyjne dla handlowców w województwie opolskim oraz dolnośląskim. Poszukiwałem dwóch przedstawicieli dla każdego regionu.  Następnie udałem się do działów zakupów w hurtowniach i poprosiłem o listę producentów nieposiadających swoich handlowców, których towar zalegał na półkach. Otrzymałem sporo kontaktów i zacząłem dzwonić przedstawiając swoją ofertę.

 

Prosty model biznesowy

 

W tym miejscu chciałbym wam zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz: jeżeli posiadasz zamkniętą listę około 100-200 kontrahentów nie musisz mieć żadnych reklam. Twój cały marketing będzie polegał na tym, że bierzesz słuchawkę, dzwonisz i umawiasz się na spotkanie.

 

Na spotkaniu z producentami starałem się jak najdokładniej wytłumaczyć na czym miałaby polegać nasza współpraca. Przedstawiałem swój model bizensowy: „Drogi producencie mam dla ciebie propozycję. Mam zatrudnione osoby wyszkolone z przygotowanymi trasami, z dobrymi układami zbudowanymi na hurtowni, znam najlepszych klientów na tym rynku i wiem, jak wprowadzić twój towar na ten rynek. Dam ci w sposób bezpieczny wyszkolonego handlowca, który za 1/3 ceny normalnego przedstawiciela zbuduje ci rynek. W przyszłości jak się dobrze rozwinie, czyli zwiększą ci się obroty przynajmniej czterokrotnie być może weźmiesz go  na wyłączność albo zatrudnisz swojego handlowca. Koszty, które będziesz musiał ponieść to około 1500 zł wypłaty dla handlowca oraz 1000 zł premii uzależnionej od obrotu.”

 

Zacząłem od zatrudnienia zaledwie czterech handlowców. Firmę udało mi się rozkręcić w 1,5 miesiąca, ale wcześniej miałem rozpisany cały plan działania. Zacząłem zarabiać całkiem niezłe pieniądze i na tym być może skończyłaby się moja kariera zawodowa, ale wydarzyła się niesamowita rzecz. Odezwał się do mnie przedstawiciel firmy Unilever prosząc o przyjazd do Warszawy i przedstawienie koncepcji moich handlowców. Jednak to co najbardziej zmotywowało mnie do działania to prośba mojego rozmówcy o przesłanie mapki regionów, na które chciałbym poszerzyć działanie mojej firmy.  Co prawda nie miałem tego w planach, ale oczywiście nie przyznałem się do tego. Spotkanie  w stolicy nie było zbyt owocne, ale był to jeden z przełomowych dla mnie momentów. Później przyszedł do mnie jeden z producentów pytając, czy mam jakiegoś handlowca w Szczecinie. Nie miałem, ale zacząłem się nad tym zastanawiać i zdecydowałem się poszerzyć zasięg swojego działania.

 

Mapka regionów wysłana do Unilevera

 

Po 2 latach od rozpoczęcia mojej działalności gospodarczej miałem 34 handlowców. Jeden handlowiec przynosił mi około 2 500 zł zysku miesięcznie. Pomnóżmy liczbę handlowców przez tą kwotę i otrzymamy  85 000 zł. Ten wynik z kolei pomnóżmy przez liczbę miesięcy i otrzymamy ponad milion złotych rocznie!

 

Tak w wielkim skrócie wyglądała moja historia. Stworzyłem model biznesowy, który rozwiązywał problemy zarówno producentów, jak i dystrybutorów, którzy byli zadowoleni z efektów mojej pracy. Pozwoliło mi to na poszerzenie działań swojego biznesu na kolejne regiony i osiągnięcie sukcesu finansowego.

 

W 2011 roku otworzyłem salon kosmetyczny, obecnie największy w Opolu

(www.salonpieknecialo.pl).

 

W 2014 roku natomiast otworzyłem firmę, która edukuje przedsiębiorców, konsultuje i pomaga ludziom budować zyskowne firmy. W ramach tego przedsięwzięcia właśnie nagrałem podcast.

 

Docelowo planuję ich około 15. Mam nadzieję, że pomogą Ci one zaplanować, zbudować i  wdrożyć optymalny model biznesowy dla twojej firmy. Dodatkowo serdecznie zapraszam na moją stronę internetową www.zarabiamwbiznesie.pl. Jestem pewien, że znajdziesz na niej wiele cennych informacji.

 

Na koniec mam dla ciebie dwa zadania:

Zadanie nr 1

Zadanie nr 2

 1. P jak „potrafić” – musisz się upewnić, czy potrafisz poprowadzić swoją firmę lub, czy potrafisz ocenić, że praca ludzi, których zatrudniasz jest dobrze wykonana
 2. P jak „pasja” – pamiętaj, że prowadzenie firmy dla samej chęci zysku jest bez sensu
 3. P jak „potrzeba” – musisz się upewnić, że na rynku istnieje popyt na to, co twoja firma będzie oferować. Musisz się zorientować, czy będziesz rozwiązywać problemy.

Chcesz więcej?

 

Skorzystaj ze Szkoły Planowania Biznesu [KLIKNIJ]

Kiedy prowadzisz firmę zawsze potrzebujesz dobrych opinii. Nawet jeśli Ty wierzysz w swoją ofertę, to potencjalni klienci na jednym z etapów podejmowania decyzji będą chcieli upewnić się czy mogą Ci zaufać.

 

Domyślasz się, że kiedy samodzielnie reklamujesz swoją ofertę mogą nie do końca Ci ufać. Ale opinie innych osób, które dokonały już u Ciebie zakupów będą dla nowych klientów bardzo przekonujące.

 

Dobre opinie posiadają jeszcze jedną niezwykle cenną zaletę. Otóż skutecznie potrafią rozbroić i wyłączyć obiekcje klientów. I to nawet zanim wystąpią.

 

Otrzymasz ode mnie teraz dwie niezwykle wartościowe porady. Pierwsza dotycząca sposobu pozyskiwania opinii. Druga tego jakie opnie musisz posiadać i gdzie je umieszczać.

 

Pozyskiwanie opinii.

 

Zdecydowana większość referencji sprowadza się do listu z pochlebstwami i ogólnymi wrażeniami z obsługi. Dodatkowo, kiedy czytamy takie referencje to pojawia się myśl „napisany gotowiec, żeby było miło”.

 

A przecież chodzi o to, aby dobra opinia dosłownie popchnęła Twojego klienta do zakupu. Oto sposoby na pozyskanie dobrych opinii, które tak działają.

 

 1. Szukaj metamorfoz, czyli efektu jaki dała Twoja usługa, produkt. Szukaj ludzi, którzy dokonali zmiany pod wpływem zakupu u Ciebie i pokazuj tę zmianę.

„Adam, jadąc do Ciebie na konsultacje we wrześniu tego roku mieliśmy jednego konsultanta i szukaliśmy wciąż swojej sprzedażowej drogi. Jedyny plan, jaki mieliśmy to zapewnić nam zlecenia. Więc mieliśmy mnóstwo działań z czego jakieś od 5 do 20% sukcesu – było Ok, firma się świetnie rozwijała. Teraz, mając własne „USA” (Unikalny System Autorski – dopisek autora)  nie wiem, jak policzyć ten sukces w procentach bo się nie da. Wszystko, czego się dotykamy zamienia się w sprzedaż. Właśnie zatrudniamy jeszcze dwóch ludzi i dopinamy grafik na przyszły rok (cały!) a tu…. jeszcze dwa projekty do zrobienia!!!! Nowe pomysły takie jak szkolenia otwarte – sprzedane, konferencje techniczne – dofinansowane

 

Ewa Król – Instytut Doskonalenia Produkcji po konsultacjach

 

 

 1. Publikuj zdjęcia ze zmianą przed i po. Czyli metamorfozy foto:

galeriausmiechu.pl

 

salonpieknecialo.pl

 

 1. Chwal się sukcesami, pokazuj dyplomy, wyróżnienia.

Najlepszy salon w zabiegach dermokosmetycznych w Polsce według firmy ARKANA – Salon Piękne Ciało

Drugie miejsce w konkursie na najlepszego mówcę Professional Speaking Academy London

 

 

 1. Wykorzystuj wiadomości od klientów:

Klient wysyła Ci maila, w którym komentuje jak korzysta z tego co mu dostarczyłeś. Wybierasz fragment maila, który może być opinią i prosisz klienta o zgodę na publikację. np.:

Pamiętaj, żeby zawsze uzyskać zgodę od klienta. To muszą być prawdziwe i uczciwe opinie. W biznesie zaufanie jest jak olej w silniku.

Podobnie działają smsy, wpisy na facebooku, komentarze:

Studium konkretnego przypadku:

 

Poniżej przykład z czatu podczas webinaru w ramach Sprzedaży Relacyjnej.

Zapytałem uczestnika o efekty po warsztacie. Odpowiedź widzisz poniżej:

Natychmiast zapytałem czy mogę wykorzystać to jako opinię – odpowiedź Maciej: możesz;-)

Kilkanaście minut po webinarze mam to w grafice z canva.com

 

Ale to nie koniec. teraz należy to rozpowszechnić, pochwalić się w social mediach i umieścić na swojej stronie. Pamiętaj również o prawie wzajemności! Maciej oferuje jedyną w Polsce tak precyzyjną analizę dla lokalnego rynku nieruchomości – sprawdź na http://www.agge.pl

 

Zauważ, że taka opinia skutecznie pozycjonuje Ciebie na eksperta i pokazuje, że taki warsztat jest wart każdej ceny. Przy okazji Maciej pozycjonuje siebie na eksperta.

 

 1. Zadbaj o dobre opinie w internecie. Na facebooku będą to gwiazdki i komentarze.

 1. Jeśli to możliwe daj klientom dostęp do komentowania w zewnętrznych portalach. (tutaj lavito.pl)

 

 1. Ten sposób lubię najbardziej. Kiedy klient już skorzysta z Twojej oferty, zadzwoń, spotkaj się z nim, porozmawiaj. Dopytaj co mu się podobało, jak wykorzystuje zakup. Pozwól mu swobodnie i naturalnie się wypowiedzieć. Następnie wybierz jedno, dwa zdania które mogą być opinią i zapytaj czy możesz je wykorzystać w swoich materiałach. Takie opinie są genialne. Pozwalają Ci na niewielkie korekty i są bardzo naturalne. To takie zdania wyrwane z kontekstu.

Przykład takiej opinii:

 

Niepowtarzalna mądrość marketingowa i biznesowa. Seminarium Ekspert biznesu przekracza wszelkie oczekiwania. Według mnie inwestycja warta każdej złotówki.

 

Wojciech Bizub – Ekspert E-Marketingu

Dzisiaj Wojtek sam naucza marketingu, a to jest jego autorski program – polecam [KLIKNIJ]

 

 

 

 1. Jedną z najbardziej skutecznych opinii są nagania wideo. Niestety nie każda poproszona osoba jest gotowa stanąć przed kamerą i wypowiedzieć się. Ale warto szukać takich perełek ponieważ są niezwykle wartościowe.

Możesz to zrobić ze swoim zadowolonym klientem:

 

Lub podczas większego spotkania, wydarzenia, eventu, kiedy widać emocje klientów. Albo jako reportaż, kiedy wykonujesz swoją pracę. Poniżej przykład takiego reportażu z wypowiedziami klientów:

 

 

 

Jakie opinie są najcenniejsze?

 

Klienci mają w swoich głowach kilka obiekcji. Najczęściej dotyczą one:

 

Braku potrzeby. Mówią wtedy „kiedyś skorzystam”, „muszę się zastanowić, skonsultować”.

Braku pieniędzy. Mówią Ci „to jest za drogie” lub „nie stać nie teraz”, albo „kiedy zarobię to…”. Najczęściej nie chodzi o pieniądze. Po prostu nie dostrzegają wystarczającej wartości w tym co oferujesz.

Brak zaufania, do Ciebie, do produktu, do firmy. Nie znają tego, nie sprawdzili. Jesteś za młody, za stary, za mała firma itd.

 

Dlatego kiedy bierzesz opinie pamiętaj aby odnieść się do takich potencjalnych obiekcji. Postaraj się je wyłączyć, zanim wystąpią.

 

Szukaj opinii, w których klienci stwierdzają:

 

– „teraz wiem, że niepotrzebnie odkładałem zakup o 5 miesięcy. Wiele przez to straciłem”

– „na początku nie mieściło mi się w głowie, że można zapłacić tyle pieniędzy, ale teraz…”

– „obawiałem się nieznanej firmy, ale teraz wiem, że mam dużo lepszą obsługę, serwis, gwarancję…”

 

Przykład wyłączenia ceny i braku zaufania:

 

“Odbyłem wiele szkoleń, również za granicą. I nie będę pisał jak wartościowe jest szkolenie Szkoła Planowania Biznesu, bo potwierdza to ogrom opinii innych uczestników. Chcę napisać jedno, że NIE WARTO szukać szkoleń u zagranicznych trenerów. Wiedza przekazywana przez Adama to kwintesencja wszystkiego czego potrzebujesz, a co najważniejsze odpowiada polskim realiom. Za jedno szkolenie w A.Harringtona zapłaciłem zdecydowanie więcej niż u Adama za cały pakiet, który spowodowałby zdecydowanie większe przyśpieszeni mojego biznesu. Kończąc, chcę zostawić Ciebie z jednym cytatem: “Człowiek głupi nie uczy się nigdy, człowiek mądry uczy się na własnych błędach, natomiast człowiek sprytny uczy się na cudzych błędach” – skorzystaj z mojego doświadczenia, błędu i wybierz Adama.”

 

Marcin Magiełda wiceprezes Termotech Sp. z o.o.

 

Przykład wyłączenia ceny:

 

Adam, bardzo dziękuję za wiele wartości które dostałem od Ciebie. Jestem Twoim Diamentem i widzę jak każde kolejne Twoje szkolenie ma coraz bardziej podniesioną poprzeczkę jakości – choć i tak jest już wysoko. KAŻDY przedsiębiorca, który ogląda cyfry w swojej firmie powinien posiadać umiejętności których uczysz.!!!Przestałem się już zastanawiać czy inwestycja w szkolenia się zwróci, tylko zastanawiam się ile razy się zwróci DZIĘKUJĘ!!!

 

Artur Miszewicz – Prezes INSPIRING FUTURE

 

Co jeszcze?

 

Kiedy już skompletujesz wartościowe opinie dla swojej firmy, załóż segregator z opiniami i specjalną podstronę w internecie (https://adamgrzesik.pl/opinie) . Kiedy zainstalujesz sobie mapę cieplną na stronie (mówimy o tym podczas Eksperta Marketingu) to przekonasz się, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Twojej stronie.

 

Natomiast podczas wizyt u klientów rekomenduję Ci rozpoczynanie rozmowy od pokazania swojego segregatora z kilkoma opiniami. To ustawia całe spotkanie. Poniżej prezent dla Ciebie:

 

Pamiętaj, że w biznesie sam musisz się reklamować. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Jeśli wstydzisz się tego robić to prawdopodobnie nie wierzysz w swój produkt, usługi.

 

Wszystkiego zyskownego i wpadnij na Eksperta Marketingu lub przynajmniej na Szkołę Planowania Biznesu, abyśmy mogli pomóc Tobie i Twojej firmie stać się jedynymi na rynku. Ponieważ kiedy nie masz konkurencji Twoja wartość rośnie.

 

Ten wpis zawiera wideo z prezentem – kompletny plik z budżetem dla firmy!

Cele strategiczne firmy zawsze powinny mieć oparcie w budżecie firmowym i powinny zostać poparte konkretnymi cyframi i analizami.

 

Dlatego przygotowałem specjalnie 5 pytań z odpowiedziami, na podstawie których będziesz potrafić określić cele strategiczne dla swojej firmy.

Wiesz już, że zarabiam pomagając innym przedsiębiorcom osiągać ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski. Robię to pokazując jak zbudować dobry model biznesowy, który daje wysokie przychody i uczę jak połączyć go z modelem finansowym.

 

Dobrze zaplanowana firma, gwarantuje stabilne i wysokie przychody. Cele strategiczne firmy powinny być przede wszystkim zorientowane na osiąganie ponadprzeciętnych zysków. Dzięki temu będziesz mieć pieniądze na realizowanie dowolnej strategii.

 

Jednak większość firm myli sprzedaż z zyskami, a to dwie zupełnie inne sprawy. A swoje zyski biorą z działów księgowości.

 

Proponuję Ci zrozumienie jak działa Zarządczy Rachunek Wyników i dlaczego to na nim, a nie na księgowości powinieneś opierać swoje decyzje.

 

Moją filozofię, której uczę, można opisać tak:

“A księgowość?” – zapytasz kolejny raz. Księgowość jest od tego, aby naliczyć odpowiednie podatki. Księguje Twoje decyzje i mówi Ci ile masz zapłacić PIT, CIT i VAT. Właśnie po to prowadzi Rachunek Zysków i Strat (RZiS). Jednak to zestawienie dla Ciebie nie ma żadnej wartości. RZiS to zestawienie wszystkich sprzedaży i wszystkich kosztów, również tych niezwiązanych z biznesem.

 

Dlatego każdy przedsiębiorca powinien poznać i zrozumieć księgowość po to, żeby zrobić coś innego – chronić swoje pieniądze. Do tego służy Zarządczy Rachunek Wyników (ZRW). Dzieli on przychody i koszty zmienne w zależności od źródeł marży. To zestawienie wygląda jak poniżej:

Być może tabelki i zestawienia jak te powyżej odstraszają Cię od czytania, ale zaufaj mi. Ta wiedza da Ci przewagę konkurencyjną, ponadprzeciętne zyski i zapewni bezpieczeństwo. A to są rzeczy bezcenne.

 

Potrafię zrobić z Ciebie eksperta, osobę która mądrzej podejmuje decyzje i przede wszystkim przedsiębiorcę, który wie ile zarobi w kolejnych miesiącach i wie jak to zrobi.


Przygotowałem 5 pytań, na które powinieneś znać odpowiedzi, jeśli chcesz zarabiać w biznesie.

 

To absolutnie podstawowe sprawy dla każdego przedsiębiorcy. Bez nich nie zabieraj się nawet za planowanie celów strategicznych firmy. Bez tej wiedzy i odpowiedzi na te pytania, nie zabieraj się za prowadzenie żadnej firmy.

 

PYTANIE 1

Czy wiesz ile wyniosą przychody w najbliższym miesiącu, kwartale, roku i czy masz plan 

ich zrealizowania oparty o konkretnych klientów lub produkty?

 

“Ludzie nie osiągają tego, czego chcą, bo nie wiedzą czego chcą”. Dlatego powinieneś mieć zaplanowaną sprzedaż w kolejnych miesiącach i wiedzieć jak ją osiągniesz.

 

Moja rekomendacja. Sprawdź ostatnie zakupy Twoich klientów i zastanów się, ile będą w stanie zakupić w najbliższym miesiącu. Zacznij planować po klientach. Tłumaczę to na filmie powyżej.

 

Być może prowadzisz firmę, która nie ewidencjonuje klientów. Wówczas zwróć uwagę na swoją ofertę. Odpowiedz sobie na pytanie ile sprzedasz produktów w sposób normalny, a następnie wybierz 1-2 produkty, które będziesz mocno promować w nadchodzącym miesiącu.

 

Niestety przewidywanie przychodów to pobożne życzenie i rzeczywistość może Cię mile zaskoczyć lub rozczarować. Dlatego przede wszystkim zapisuj dotychczasową sprzedaż. Da ci to wiedzę o punkcie nr 2.


PYTANIE 2

Ile wynosi w Twojej firmie pierwsza marża (tzw. CM I) uwzględniająca koszty zmienne, a ile wynosi marża uwzględniająca koszty stałe bezpośrednie (tzw. CM II)?

 

Zbierz wszystkie faktury, przyjrzyj się kosztom i podziel je na stałe i zmienne (film powyżej). To niezmiernie ważny i często trudny do zrozumienia podział. Rekomenduję Ci Budżet Firmowy.

 

Koszty zmienne (koszty sprzedaży) – to wszystkie koszty, które powstają tylko wtedy, kiedy sprzedajesz. Najczęściej będą to koszty zakupu towarów i prowizje handlowe.

 

Kiedy odejmiesz od wartości sprzedaży koszty zmienne, otrzymasz marżę CM I (contribution margin – marża brutto). Kiedy podzielisz przychody i koszty zmienne na kategorie (towary, grupy) według których powstają będziesz mieć dostęp do bardzo ciekawej analizy, która da Ci wiedzę o tym jak konstruować ofertę.

 

Koszty stałe bezpośrednie – to wszystkie koszty, które powstają niezależnie od sprzedaży, ale potrafisz je przyporządkować do kategorii powstawania marży. Odejmując od marży CM I właśnie te koszty stałe bezpośrednie, zyskasz wiedzę o drugiej marży CM II. Odzwierciedla ona dokładniej opłacalność handlu poszczególnymi towarami lub produktami.

Podsumowując. Wiedza o tych marżach pozwala Ci sterować ofertą tak, aby zwiększyć swoje zyski. Z moich konsultacji klientów wynika, że uporządkowanie budżetu i spojrzenie właśnie w ten sposób na ofertę, a następne jej korekta, potrafią zwiększyć marżę nawet o 40%. Handlując nadal z tym samym towarem.


PYTANIE 3

Czy wiesz ile wynoszą Cię miesięcznie koszty stałe i czy posiadasz system ich obniżania i kontrolowania?

 

O ile przychody to tylko przewidywania, o tyle koszty stałe to coś, co możesz przewidzieć i w pełni kontrolować. Niestety problem polega na tym, że  z wygody, dla “bezpieczeństwa” i dla przyjemności (samochody, nowe telefony), przedsiębiorcy mnożą miesięczne obciążenia stałe w swoich firmach. Twoi pracownicy również mnożą koszty stałe. Głównie tworząc nowe procesy i spędzając połowę czasu w pracy w stanie “gotowości” do pracy. Jeśli Cię to dziwi to przyjrzyj się temu ile czasu pracują, a ile czasu robią rzeczy, które nie pomagają Ci zarabiać.

 

Rekomenduję Ci podliczenie wszystkich kosztów stałych i ustalenie maksymalnych limitów, a następnie bieżące ich kontrolowanie.


PYTANIE 4

Czy wiesz ile zarabiasz (jaką masz marżę) na poszczególnych źródłach powstawania marży i czy wykorzystujesz tą wiedzę do konstruowania swojej oferty handlowej?

 

Wykonanie i zrozumienie budżetu Twojej firmy umożliwi Ci porównywanie poszczególnych kategorii powstawania marży, a nawet zejście do poziomu pojedynczych produktów. Dzięki temu możesz dużo lepiej przygotować swoją ofertę, łączyć produkty w pakiety, kusić klientów niskimi cenami jednych produktów i odrabiać marżę na innych.

 

Poniżej przykład analizy w oparciu o poszczególne źródła marży.

 


PYTANIE 5

Czy wiesz ile kosztuje Twoją firmę średnioważony koszt kapitału (WACC) i jaki w związku z tym osiąga zysk brutto (przed opodatkowaniem)?

 

Jak miałeś okazję zauważyć na zestawieniach powyżej, zyski z core biznesu (EBITDA) nie zawierają kosztów finansowania Twojego biznesu. Czy wkładasz w firmę swoje pieniądze, czy pożyczone, to ten kapitał kosztuje. Wiedza o tym ile kosztują Twoją firmę pieniądze (WACC – Weighted Average Cost of Capital) pomoże Ci dużo lepiej określać marżę, którą musisz wypracować.

 

Jak zauważysz na powyższym rysunku jeśli pożyczysz 200 tys na 10% to musisz wziąć pod uwagę, że koszt tych pieniędzy należy doliczyć do minimalnej marży. Na rys. firma z 120 000 zł kosztów rocznych i 20 000 zł kosztów pieniądza musi zarobić minimum 140 000 zł żeby to sfinansować.

 

Zapominanie o kosztach finansowania, albo co jeszcze gorsze, pożyczanie pieniędzy i wkładanie ich w coś, co nie zarabia (aktywa niedochodowe) jest jednym z głównych powodów bankructwa firm.


Zadałem Ci 5 pytań i nakreśliłem ogólnie odpowiedzi. Kiedy ułożysz swój budżet, policzysz i odpowiesz na te pytania, to będziesz dokładnie wiedzieć jak zabrać się za cele strategiczne firmy. Pomoże Ci w tym ten wpis blogowy [KLIKNIJ]

 


Moja rekomendacja

Jednak jeśli uświadamiasz sobie, że ta wiedza jest niezbędna do prowadzenia każdej firmy, koniecznie skorzystaj z Budżetu Firmowego [KLIKNIJ]. Ponieważ konsekwencją niewiedzy lub błędów w opisanych obszarach jest strata pieniędzy, reputacji i firmy. Jednak opanowanie tej wiedzy zaprocentuje w całym Twoim życiu zawodowym.

 

Obiecuję Ci, że wyjdziesz z warsztatu z pełnym zrozumieniem budżetu firmowego i będziesz wiedzieć jak go zastosować w swojej firmie.

 

Wszystkiego zyskownego

11 i pół powodu, dlaczego lean, six sigma i kaizen nie działają

Każdy przedsiębiorca chciałby, aby jego firma potrafiła działać bardziej elastycznie, nie marnowała zasobów i obniżyła swoje koszty. Odpowiedzią na tę potrzebę jest koncepcja szczupłego zarządzania, która okazała się niezwykle skuteczna w firmach motoryzacyjnych.

 

Po trzydziestu latach od spopularyzowania lean management, six sigma i filozofii kaizen te metody stały się podstawowymi narzędziami usprawniania procesów w firmach produkcyjnych i usługowych.

 

Niestety, próby adaptowania w przedsiębiorstwach koncepcji zarządzania w duchu lean często kończą się niepowodzeniem.

 

Dlaczego tak się dzieje? Tomasz Król dostrzega jedenaście i pół przyczyny, które wymienia w swojej książce. Autor od piętnastu lat pomaga działającym na polskim rynku przedsiębiorstwom doskonalić się w duchu „szczupłego zarządzania”. W trakcie swojej pracy zetknął się z wieloma przykładami udanych i nieudanych wdrożeń koncepcji lean. Jest współautorem skutecznego systemu wdrażania, który również opisuje w książce.

 

 

Ponieważ miałem przyjemność doradzać Tomkowi w udoskonalaniu modelu biznesowego jego Instytutu Doskonalenia Produkcji i jednocześnie Tomek jest absolwentem mojej Akademii Trenerów i Mówców zdecydowałem się na promocję jego najnowszej książki. Poniżej specjalnie dla Was wywiad z Tomaszem.


Wywiad z autorem Tomaszem Królem

 

Jest Pan niezaprzeczalnie profesjonalistą w swoim fachu. Zarządza Pan Instytutem Doskonalenia Produkcji, który współpracuje z wieloma znaczącymi markami. Na czym polega fenomen lean managementu, o którym pisze Pan w swojej książce?

 

Dziękuję za słowa uznania. Rzeczywiście Instytut Doskonalenia Produkcji jest jedną
z najstarszych tego typu firm na polskim rynku. Mamy w swoim portfelu klientów bardzo znaczące przedsiębiorstwa, ale i takie, o których mało ludzi słyszy, ponieważ nie mają marek konsumpcyjnych. Nie ma żadnego związku pomiędzy wizerunkiem firmy, a jej poziomem organizacji. Trochę tak, jak znane osoby: jedni są bardziej znani, inni – mniej, ale to nie przekłada się na ich obraz na zewnątrz. Są zaniedbani celebryci i doskonale żyjące zwyczajne osoby. Fenomen, o którym mowa, polega na zaszczepieniu u siebie, w swojej firmie, pewnego sposobu myślenia. Buddyzm to nie tylko religia, a lean management to nie tylko odchudzone zarządzanie. Chodzi tu o filozofię życia i podejścia do biznesu. W książce podaję przykłady  takiego podejścia: negatywne, jak i pozytywne. Daję też gotowe rozwiązanie, które działa.

 

Czy lean management sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie?

 

Tak. To sposób zarządzania obecny w biznesie już prawie trzydzieści lat. Są dowody na to, że działa. Piszę o tym w poszczególnych rozdziałach mojej książki. Są jednak pewne wyjątki. Otóż w filozofii lean chodzi o wspólne cele i integrację zespołu. Jeśli organizacja nie posiada takich cech, to nie jest gotowa do leanowego zarządzania. W książce podaję przykłady takich firm.

 

Jakie są podstawowe różnice w podejściu lean w Polsce i za granicą?

 

O tym właśnie jest moja książka. Wprawdzie nie podaję tam przykładów zagranicznych, a jedynie polskie, to jednak piszę o konkretnych powodach, dla których trudne jest zastosowanie zagranicznych wzorców. Jest tych powodów jedenaście i pół. Jesteśmy Polakami, ale i przedstawicielami kultury Zachodu. Nie mamy cierpliwości, ani pokory wschodnich kultur. Tę „zagranicę” należałoby zatem podzielić na Wschód i Zachód.

 

Mówi Pan, że Pana książka to książka napisana w odzyskanym czasie. Jaka historia się za tym kryje?

 

Bardzo prozaiczna. Zrobiłem coś, na co wiele osób nie jest gotowych. Przestałem podróżować samochodem jako własny kierowca, odkąd uświadomiłem sobie, że za kierownicą spędzam średnio 48 godzin w miesiącu. 24 dni w roku. Zacząłem podróżować pociągiem, samolotem, albo z kierowcą. Wielu moich kolegów, gdy im o tym opowiadam, uważa to za niestosowne. Wszak mają służbowe samochody, więc nimi jeżdżą. Można się zastanowić czy coś co kradnie nasz czas jest naszym przywilejem. Ja podjąłem decyzję, że podróżując pociągami i godząc się często na różnego typu niewygody, zainwestuję ten czas w napisanie książki. I tak się też stało, mimo że w maju zeszłego roku dostałem fantastyczne służbowe auto, o jakim wielu może marzyć.

 

Jak definiuje Pan sukces?

 

Poziomem wolnego czasu. Wielu „ludzi sukcesu” przez 12 godzin dziennie 7 dni w tygodniu nadaje sobie tempo, wierząc, że w ten sposób robią karierę. Ja nie wiem czy odniosłem sukces mierzony światową miarą, czy oczami innych ludzi. Niespecjalnie mnie to zajmuje. Moim osobistym sukcesem jest czas, który spędzam z moją rodziną. Mogę polegać na zespole, który stworzyłem i głosić swoją misję, bez względu na to czy zewnętrznie wygląda to jak praca, czy hobby.

 

Jakie są Pana plany biznesowe na najbliższych kilka lat?

 

Chciałbym skupić się na dzieleniu się swoim doświadczeniem. Opracowałem własną metodę rozwiązywania problemów, którą nazwałem Zegarem Rozwiązywania Problemów. Piszę
o niej w czasopismach branżowych. Uruchomiliśmy już szkolenia z tego zakresu. Metoda ta spotkała się z zainteresowaniem zagranicą. Tuż po promocji książki, chcę oddać się jej praktycznemu aspektowi i promowaniem jej także poza Polską. Poza tym, nieustannie uczę się leanowego języka i staram się żyć według tego podejścia.

 

Trzy najważniejsze zdania – Pana przesłanie dla przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić
w życie swojej firmy filozofię lean?

 

 1. Zrozum co i dlaczego chcesz zrobić
 2. Postaw konkretne cele i opracuj wskaźniki
 3. Bądź zaangażowany i konsekwentny

Kto i dlaczego powinien sięgnąć po Pana książkę?

 

Każdy, kto ma ochotę wprowadzić w swoim życiu zmianę. A ściślej rzecz biorąc, każdy, kto chce oswoić zmianę, ponieważ jest ona nieodzowna. Jedyne co się nie zmienia, to to, że wszystko się zmienia. Szukanie wymówek nie oznacza, że świat się nie zmieni. Szukanie rozwiązań – pomaga.

 

Moja książka pełna jest pozytywnych przykładów i gotowych rozwiązań. Myślę, że jej treść można zastosować nie tylko w życiu produkcyjnym, czy nawet zawodowym, ale także – prywatnym.

 

Pobierz obszerny fragment książki

 

Kliknij i od razu zamów książkę na stronie OnePress – polecam!

 

Tomasz Król

 

Twórca, a obecnie dyrektor zarządzający Instytutu Doskonalenia Produkcji. Ekspert
w dziedzinie wdrażania lean management, konsultant, trener i autor programów szkoleniowych z obszaru zarządzania produkcją. Przeprowadził ponad 100 projektów wdrożeniowych i blisko 1000 szkoleń z różnych obszarów procesów produkcyjnych w niemal wszystkich branżach. Pomysłodawca cyklu konferencji Lean Camp (od 2012 roku). Współtwórca Systemu Trwałej Efektywności Produkcji (STEP). Wykładowca studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie i w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Autor niezliczonych artykułów i publikacji na temat zarządzania produkcją. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Warszawskiej i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dotychczas współpracował między innymi z: NUTRICIA, KGHM, Cadbury Wedel, Wagony Świdnica SA, PESA, Raben, POCh, TRW, Victaulic, Scania, Porta Drzwi, Stolbud.

Artykuł i podcast pochodzi w całości ze strony Motivita.pl ,a na dole tej strony czeka na Ciebie prezent od Motivita


Listen to “MV_11 Socjotechniki i psychologia w biznesie – rozmowa z Adamem Grzesikiem” on Spreaker.

Jak skutecznie wykorzystywać talenty do budowania biznesu? Na czym polega sprzedaż relacyjna? Co zrobić, żeby budować relacje z klientem na całe życie? Jak skutecznie negocjować i czy warto wykorzystywać elementy mowy ciała w biznesie? I wreszcie jak na biznes wpływają elementy psychologii i socjotechniki? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu Motivity – Strefa Rozwoju Osobistego.

Masz pomysł na biznes i już dojrzałeś do tego, żeby zacząć pracować „na swoim”. Te marzenia nie biorą się znikąd. Najczęściej są wypadkową wielu czynników. Gdzieś pracujemy, dostrzegamy niszę, którą warto rozwijać. Mamy kontakty. Mamy ogromną potrzebę pracować u siebie, a nie u kogoś.

Początek własnego biznesu to ciężka praca – mówi Adam Grzesik, przedsiębiorca, trener, doradca i szkoleniowiec przedsiębiorców. – Musisz zdać sobie sprawę, że biznes to tworzenie maszynki do robienia pieniędzy. Będziesz musiał wyszukiwać nowych, utalentowanych pracowników. Będziesz musiał organizować im stanowisko pracy. Zapewnić im pracę, czyli skierować do nich pierwszych klientów. Powiedzenie co i jak mają robić. Do tego jeszcze rozliczanie i motywowanie zespołu.

Wszystkie te wyzwania stają przed młodym przedsiębiorcą, którego głowa pełna jest pomysłów, ambicji i pasji a stąd blisko do zadania sobie pytania: „I po co było mi to wszystko?”.

Dlatego tak ważne jest umiejętność sprzedaży i budowanie długotrwałych relacji z klientami. Czym jest sprzedaż relacyjna?

To sposób rozmowy oparty na budowaniu relacji i przekonywaniu klienta do swoich racji.  „W mojej sprzedaży relacyjnej, produkty czy usługi to jest coś przy okazji – mówi Adam Grzesik. – Natomiast tworzenie relacji polega na tym, że nam jest wspólnie dobrze. To jest to nastawienie. Wchodzę po prostu z pełnym przekonaniem. Z filmem w głowie takim, że ja już wychodzę od Ciebie, zostawiam Cię w super nastroju i jeszcze kupiłaś ode mnie coś.

Jeśli myślę: „Idzie 1000 zł do mnie”, to jest taki zestaw, który klient nieświadomie odczyta. A więc ja sobie myślę: „Ale fajny człowiek, super, poznam kolejną, fantastyczną osobę”.

Przy rozpoczynaniu biznesu trzeba również określić misję i plan działania. Większość z nas ma bowiem problem, żeby określić kim chce być w przyszłości. Doskonale za to wie, gdzie i kim być nie chce.

Dobre biznesy powstają w wyniku zmieszania doświadczenia z kilkoma talentami. Odpowiedz sobie zatem na proste pytania: w jakich trzech obszarach jesteś naprawdę dobry i jakie umiejętności prezentujesz?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adamem Grzesikiem, którą przeprowadziła Dorota Kocot-Rzepka.

Przydatne linki:

 1. Sprzedaż relacyjna: (artykuł)
 2. Negocjacje: (artykuł)
 3. Start biznesu – „Ekspert biznesu” (Książka)
 4. NLP – Książki – Andrzej Batko:
 1. Inspirujące osoby z zakresu NLP – relacje:
 1. NLP w biznesie:
 1. FILMY polecane przez Adama:

„Być jak Warren Buffett” (reżyser Peter Kunhardt) (foto w zał.)

McImperium (reż. John Lee Hancock)

 

SUPER RABAT

Dla klientów Motivity 10% rabatu  na zakupy ze sklepu na stronie https://adamgrzesik.pl
W koszyku należy wpisać Motivita i przeliczyć koszyk.

Witam Cię na stronie Biznes MBA, czyli najlepszej ściągawce do prowadzenia firmy przynoszącej ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski przy Twoim minimalnym udziale czasowym. Kliknij [PLAY] i posłuchaj co mam dla Ciebie…

 

Następnie sprawdź jak możesz się tego nauczyć: Szkoła Planowania Biznesu [KLIKNIJ] i Budżet Firmowy [KLIKNIJ]

95% polskich przedsiębiorców powiela nieustannie te same błędy!

 

 

Nie mają pojęcia, że istnieją dwa modele prowadzenia firmy: biznesowy i finansowy. Aby Twoja firma rozwijała się i zarabiała pieniądze, musisz połączyć i dopasować oba te modele do specyfiki swojej branży.

 

“Zwykli” właściciele firm skupiają się na sprzedaży i marketingu. Ignorują wiedzę finansową albo prowadzą firmę jak “Sknerus McKwacz” – oszczędzając na wszystkim co możliwe.

 

W efekcie po kilkunastu miesiącach albo klepią biedę, albo zastanawiają się, gdzie są te pieniądze, skoro tyle sprzedają.

 

W nowej erze informacji dobra firma musi opierać się zarówno na modelu biznesowym jak i modelu finansowym. 

 

Opierając się tylko na jednym z nich, to jak patrzeć przez lornetkę jedynym okiem. Połowy widoku nie masz szans zobaczyć i sporo w związku z tym stracisz.

 

Co mam dla Ciebie?

 

 

Poprowadziłem dokładnie o tym webinar, na który .. brakło miejsc dla wszystkich chętnych. Dlatego postanowiłem udostępnić nagranie. Oto ono – korzystaj:

 

Model Finansowy

Ty wiedza o zarządzaniu finansami w firmie, da Ci  pełną kontrolę nad kierunkiem rozwoju firmy i zapewni bezpieczeństwo.

 

Dlaczego to jest istotne? – Umiejętność posługiwania się pieniędzmi od zawsze daje władzę, decydując o poziomie życia ludzi. Ci którzy ją mają dyktują warunki pozostałym, którzy o pieniądzach wiedzą niewiele.

 

 

Model finansowy znajdziesz tutaj:

 

Model biznesowy

 

Twoja firma działa w internecie, prowadzisz klasyczny biznes na lokalnym rynku, a może prowadzisz outsourcing?  – to różne modele biznesowe, które wymagają różnych rozwiązań. Ta wiedza da Ci pewność, że Twoja firma osiągnie sukces, bez “uda się, albo nie uda”.

 

Na czym to polega?

 

 

 

Krok 1 – Podstawowa wiedza o kilku analizach, aby uniknąć najczęstszych błędów

 

Krok 2 – Stworzenie prawdziwej unikalności na rynku, która jest atrakcyjna dla klientów

 

Krok 3 – Opracowanie systemu, który dostarcza nieustannie nowych klientów

 

Krok 4 – Umiejętność połączenia tego systemu (3) ze sprzedażą, logistyką i obsługą klienta.

Krok 5 – wyszukiwanie i zatrudnianie utalentowanych pracowników oraz nauczenie ich Twojego systemu

 

Krok 6 – Uporządkowanie całej firmy i zarządzanie w oparciu o System Zarządzania Finansami

 

Krok 7 – Cykliczne planowanie firmy i przenoszenie jej na kolejne poziomy rozwoju (więcej – kliknij)

 

 

Model biznesowy znajdziesz tutaj:

 

 


System Biznes MBA to kompletny model planowania i rozwoju firmy

 

 

 

 

 

Będąc bardziej szczegółowym wygląda to tak:

 

CEL – precyzyjnie określona i opisana wizja Twojej idealnie działającej firmy

Mam dla Ciebie specjalny system, dzięki któremu określisz realne cele dla firmy. Ten system pomoże Ci przenosić firmę na kolejne etapy rozwoju.

 

DOBRY PLAN – który prowadzi Cię prosto i bezpiecznie do firmy przynoszącej ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski

Duży cel jest często nierealny w pierwszej chwili. Należy mieć duży cel, ale natychmiast trzeba go podzielić na mniejsze etapy. Nauczę Cię specjalnej metody wyznaczenia “kamieni milowych” od miejsca, w którym jesteś, do wyznaczonego celu. Dzięki temu będziesz wiedzieć co po kolei i w którym momencie zrobić w swojej firmie oraz w miarę potrzeb dokonywać korekt.

 

NARZĘDZIA – dzięki którym przyśpieszysz i ułatwisz podróż

Dobre narzędzia przyśpieszają i ułatwiają podróż do idealnie działającej firmy. Posiadając je i wiedząc jak działają, stajesz się niezależny od doradców i specjalistów od marketingu lub zarządzania. A nawet to Ty sam zaczynasz doradzać innym przedsiębiorcom. To wszystko przetestowane w polskich realiach.

 

MOTYWACJA – kontynuacja i gwarancja wsparcia na każdym etapie drogi

Ludzie planują, przygotowują się, wyruszają i … po chwili rezygnują. Codzienność, środowisko w którym przebywasz, mogą nie sprzyjać motywacji. Łatwo stracić chęci, kiedy brakuje pomysłów. Dlatego  na każdym etapie budowania firmy możesz liczyć na wsparcie, odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i na motywację do działania.

 

PRZYŚPIESZACZE – elementy dopasowane do rynku i specyfiki Twojej branży

Każda firma działa na określonym rynku i w specyficznej branży. Znając tę specyfikę potrafimy dobrać takie strategie i narzędzia, które kilkukrotnie przyśpieszą rozwój Twojej firmy. Skoro i tak będziesz ciężko pracować to może przy okazji warto mieć firmę, która działa samodzielnie i przynosi ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski.

 

Właśnie tak wygląda schemat szkoleń, które organizujemy. Otrzymujesz kompletny system dla właścicieli firm.

 


Od czego najlepiej zacząć?

 

Niezależnie od tego jak dużą masz firmą i jak obszerną posiadasz wiedzę, rekomenduję Ci skorzystanie w pierwszej kolejności z:

 

 

 

Jeśli potrzebujesz wiedzy eksperckiej, wybierz konsultacje  [KLIKNIJ] lub skontaktuj się z nami [KONTAKT]

Prosty przewodnik dla firm lokalnych i nie tylko. Dzięki niemu policzysz wielkość rynku na którym działasz.

 

Ludzie prowadzą firmy, dziwiąc się że niewiele zarabiają. Narzekają, że nie ma klientów, że konkurencja spora, że nikt nie rozumie ich „cudownej oferty”.

 

Mam dla Ciebie propozycję. Zacznij swój biznes od policzenia najpierw jak duży jest ten tort, przy którym siadasz i jaki kawałek będzie dla Ciebie.

 

Jak to zrobić? Jak policzyć wielkość rynku, na którym działasz?

 

Wbrew pozorom jest to proste, chociaż czasem wymaga pomysłowości, cierpliwości i poszukania odpowiednich danych. Podczas konsultacji indywidualnych z klientami liczyłem już wielkość rynku dla ponad 6o różnych rynków.

 

W tym artykule pokażę Ci jak można to wykonać dla salonu kosmetycznego.

 

Sprawdź, ile osób potencjalnie może skorzystać z Twojej oferty.

 

W przypadku biznesów lokalnych można zajrzeć na stronę GUS, ale tam dane są podane w bardzo skomplikowanej formie. Osobiście polecam stronę http://www.polskawliczbach.pl która przefiltrowała mnóstwo danych z GUS i podaje je w przystępnej formie.

 

Przykład: Salon kosmetyczny, miasto Opole.

 

Ponieważ ponad 90% klientów salonów to kobiety, a z tej grupy ponad 85% to osoby z tego samego miasta to szukamy właśnie kobiet z Opola w interesującym nas wieku.

 

Policzmy ile w takim mieście jest kobiet w wieku 25 – 60 lat.

25-29 lat – 4160        30-34 lat – 5656        35-39 lat – 5300        40-44 lat – 4464

45-49 lat – 3602        50-54 lata – 3833       55-60 lat – 5012        Razem 32 027 kobiet

 

Te dane pochodzą z 2015 roku, ale polskawliczbach.pl informuje nas, że w tym mieście ludności raczej nie przybywa. Wiemy już, że w takim mieście mieszka 32 tys kobiet. Oczywiście nie wszystkie korzystają z zabiegów kosmetycznych. Dlatego przejdźmy do kolejnego punktu.

 

Ile osób z Twojej grupy docelowej statystycznie korzysta z Twojej oferty.

 

Tutaj mamy kilka metod sprawdzenia, ale pozwól, że niektóre zostawię sobie w opcji płatnych konsultacji. Dla potrzeb tego artykułu wykorzystam wyszukiwarkę google. Wpisuję „ile osób korzysta z usług kosmetycznych”. Znajduję ciekawe raporty i przyznam Ci się, że warto zainwestować czas i poczytać raporty o Twojej branży.

 

Pójdźmy na skróty i poszukajmy gotowca. Tutaj będzie to portal arc.com – dowiadujemy się z niego, że z usług kosmetycznych korzysta w Polsce 14-23% kobiet w zależności od wieku. To 3-krotnie mniej niż z usług fryzjerskich. Możemy przyporządkować % do każdego zadanego wieku, ale przyjmijmy, że jest to średnio 19%.

 

 

32 027 kobiet x 19% = 6 085 potencjalnych klientek w tym mieście.

 

Wiemy już, ile potencjalnych klientów znajduje się na naszym obszarze działania. Znamy już szacunkową wielkość rynku, na którym działamy.

 

W kolejnym kroku postarajmy się poszukać odpowiedzi na pytanie „ile pieniędzy jest do podziału?”.

 

Przeszukując dalej internet trafiam na stronę http://beautydays.pl/sektor-kosmetyczny/

 

Dowiadujemy się z niej, że średnio w Polsce na 2 gabinet przypada 659 osób i średnie wydatki wynoszą 86 zł. W przypadku kosmetyki to najczęściej regulacja brwi i manicure.

Oczywiście prowadząc już biznes znasz średnią wartość wydatków Twoich klientów.

 

Przyjmując tą średnią i mnożąc ją przez liczbę potencjalnych klientów (86 zł x 6 085) dowiadujemy się, że rynek opolski jest wart 523 321 zł miesięcznie.

 

Jak zauważysz badania mają opóźnienie około 2 letnie. Warto pamiętać jeśli Twój rynek dynamicznie się zmienia. Rynek usług kosmetycznych rośnie rocznie o 10% rocznie.

 

Dlatego dla ostatecznego szacunku przyjmę 523 tys + 10% i + 10% (2 lata wzrostów).

Szacuję rynek kosmetyczny w Opolu na 633 tys. pln miesięcznie.

 

Ponieważ dobrze znam branżę kosmetyczną (sam prowadzę salon https://salonpieknecialo.pl) to wiem, że ta wartość może być nawet o 30% wyższa. Ponieważ jeśli ma się dobrze skonstruowaną ofertę to klienci są skłonni zapłacić ekstra za okazyjne oferty. Na szczęście większość konkurencji nie ma pojęcia jak to zrobić

 

Mając takie dane możemy szacować wartość pieniędzy dostępnych na rynku. Na tym konkretnym rynku to 600 – 800 tys miesięcznie.

 

Znamy już wartość „tortu”, co dalej?

 

Teraz czas sprawdzić ilu konkurujących z sobą przedsiębiorców chce sięgnąć po pieniądze leżące na stole.

 

Tutaj polecam panoramę firm i mapy google. Panorama firm informuje nas, że w Opolu jest ponad 170 punktów świadczących usługi kosmetyczne.

Jednak mapy google podają nam ok 90 aktywnych punktów.Tutaj należy pamietać o zaznaczeniu aktualizacji po przesunięciu mapy. Ponieważ są tak duże rozbieżności w danych, to rekomenduję przejrzenie wyszukiwarki google i policzenie konkurujących punktów. Zakładając, że jeśli kogoś w dzisiejszych czasach nie ma w internetach to nie jest to wiodąca firma.

 

 

Dlatego szukając dalej w google wizytówek okazuje się, że nasza konkurencja to ok 50 punktów, z czego 6 wiodących, 20 średnich, a reszta to drobne punkty.

 

Mając takie dane możemy pokusić się o stwierdzenie, że najwięksi gracze mają ponad 60% tego rynku, średnie 20 punktów ma ok 30%, a drobne punkty 10% rynku. Czasem najwięksi mają więcej niż 60%. (zasada pareta).

 

60% x 600 000 zł = 360 000 zł miesięcznie należy do 6 graczy

30% x 600 000 zł = 180 000 zł miesięcznie należy do 20 graczy

10% x 600 000 zł = 60 000 zł miesięcznie należy do 34 graczy na rynku

 

Z dużym prawdopodobieństwem ponad połowa z 360 000 zł należy do 2 graczy na tym rynku.

 

To oczywiście zgrubne wyliczenia służące do tego aby stworzyć sobie odniesienie i aby policzyć własny udział w rynku. Nawet myląc się o 20% w tych wyliczeniach mamy pogląd jak wygląda nasz rynek i ile jest na nim pieniędzy.

 

Świadomość o miejscu, w którym jesteśmy, to po ile możemy sięgnąć i jak będzie się zmieniał nasz rynek jest absolutną podstawą do planowania rozwoju, inwestycji i oczekiwania wyników jeśli chodzi o każdy biznes.

 

Pokazałem Ci proste, nazwijmy to “chałpnicze” wyliczenia, ale w małym biznesie to zupełnie wystarczy aby znaleść swoje miejsce w szeregu i wyznaczyć cele na najbliższy czas.

 

Pracując ostatnio z moim klientem, który prowadzi naukę jazdy, obliczyliśmy że aby rosnąć szybciej niż jego rynek, powinien pozyskiwać 74 klientów miesięcznie. To otworzyło mu oczy na to, że dotychczas przyjmował, że mając 64-65 osób miesięcznie jest w stanie prowadzić firmę. Jednak konkurencja radziła sobie lepiej. Zyskał cel i motywację do działania. Wystarczyło następnie dobrać strategię.

 

Zachęcam Cię do próby policzenia wartości twojego rynku, a jeśli potrzebujesz pomysłu na swój biznes lub chcesz go poukładać i wprowadzić na nowe tory, to zapraszam do konsultacji lub od razu do udziału w Szkole Planowania Biznesu.

 

Wszystkiego zyskownego

 

PS. Masz pytania – pisz śmiało na kontakt@adamgrzesik.pl lub poniżej w komentarzu.