Jak mogę Ci pomóc?

Koło życia … nie tylko w coachingu

Udostępnij znajomym:
  • 5
  •  
  •  
  •  

Koło życia to proste i dosyć znane narzędzie coachingowe dzięki któremu możemy sprawdzić jak wyglądają dziedziny naszego życia. Biorąc życiowe doświadczenia moje i moich klientów trochę je zmodyfikowałem.

 

Ty również możesz przeprowadzić swój „rachunek sumienia” i sprawdzić, czy Twoje koło życia jest dostatecznie okrągłe.

 

 

 

Narysuj na kartce papieru koło  i podobnie  jak na poniższym obrazku, podziel na części. Opisz je: rozwój osobisty, przyjaciele i społeczność, rodzina i miłość, zdrowy egoizm – czyli JA, filozofia życia i duchowość, satysfakcja zawodowa, finanse, fizyczność i zdrowie.

 

Następnie, oznacz procentowo swój poziom satysfakcji w każdym z obszarów życia. Zamaluj od 0% do tylu, ile oznaczyłeś, aby mieć przybliżony obraz kształtu Twojego własnego koła życia.

 

Dobrym przykładem może być to, co zamieścili Krzysztof i Laura na moim Facebooku

 

Zrzut ekranu 2015-04-30 10.27.02

 

Rozwój osobisty

To moja pasja, mój zawód, moje własne ” robię to, co kocham”. Istotny dla mnie nie tylko w obszarze życia zawodowego, ale również mojego własnego rozwoju. Mógłbym spokojnie powiedzieć, że jestem już w takim miejscu, w którym wiem, co i jak chcę robić. Na szczęście tak nie jest, ponieważ rozwój osobisty to dla mnie dziedzina, która nieustannie ewoluuje, podobnie jak medycyna, technika, informatyka. Dlatego mam ogromną świadomość tego, że nieustannie muszę sie rozwijać, zdobywać nową wiedzę. Szkolenia, które prowadzę przeplatają się z tymi, w których uczestniczę. Dzisiaj wiem, że nie wystarczy po prostu uczyć. Dla mnie każde szkolenie to oprócz wiedzy, którą przekazuję, także łączenie obszarów o których napiszę poniżej. Tylko wtedy ludzie z którymi pracuję są w stanie doświadczyć, zrozumieć i wykorzystać to, czego uczę. Mogą odnaleźć źródło problemu, który ich ogranicza, pozbyć się go i otworzyć na nowe możliwości. Ty również oceń swoją satysfakcję z Rozwoju Osobistego.

 

Jak Wzbogacić Obszar Rozwoju Osobistego

1. Znajdź teraz stronę z tematem, który jest dla Ciebie ważny i zapisz się na newsletter. Czytaj go i wykonuj podane tam ćwiczenia.

2. Wybierz minimum 12 książek związanych z Twoją dziedziną i ustal harmonogram ich czytania. Kiedy skończysz jedną, koniecznie spotkaj się z kimś i opowiedz o tym czego się nauczyłeś.

 

Przyjaciele i Społeczność

Mogą to być bardzo istotne, trwałe relacje, oparte na częstych kontaktach, na bazie wzajemnego zrozumienia i wspólnych działań. Mogą to również być relacje oparte na wzajemnych korzyściach biznesowych, zawodowych. Networking to podstawa współczesnego biznesu. Proste pytanie ” Jak mogę Ci pomóc i jak Ty możesz pomóc mi?” często szybko i skutecznie rozwiązuje wiele problemów. Spotykaj się z ludźmi i zadawaj im te pytania. Pielęgnowanie swoich kontaktów, ich efektywne wykorzystywanie, a nie nadużywanie, właściwe zachowanie wobec ludzi i wywiązywanie się ze zobowiązań, jest przydatne w każdej dziedzinie życia. Im mniejsze środowisko w którym się poruszasz, tym mniejsze możliwości.

 

Jak Wzbogacić Obszar Przyjaciele i Społeczność

1. Ustal teraz w kalendarzu minimum 1 dzień w tygodniu i godzinę o której spotkasz się ze swoim znajomym.

2. Zrób listę znajomych, którzy mogą Ci pomóc swoją energią i doświadczeniem. Zadbaj, aby znalazło się tam minimum 10 osób.

3.  Zadzwoń (nie pisz, zadzwoń) do pierwszej  osoby z listy już teraz i umów się z nią na spotkanie. Powiedz otwarcie, że postanowiłeś pielęgnować wartościowe kontakty i chcesz się spotkać przy kawie, herbacie. Nic nie sprzedawaj na takim spotkaniu! Po prostu porozmawiajcie o tym, co u Was słychać, zainteresuj się drugim człowiekiem, zapytaj „Jak mogę Ci pomóc, jakie są Twoje cele?” i … słuchaj. Powtarzaj te spotkania z różnymi osobami co tydzień.

 

Rodzina i Miłość

Nasze najbliższe otoczenie, ludzie z którymi przebywasz na co dzień. Często okazuje się, że to jedyne osoby przy których możesz zawsze być po prostu sobą. To taki Twój bezpieczny port, w którym zawsze możesz szukać oparcia, zrozumienia dla życiowych pomyłek, rozczarowań. Tam też znajdziesz zawsze szczerą, bezinteresowną radość z Twoich sukcesów.

 

Jak Wzbogacić Obszar Rodzina i Miłość

Bardzo podobnie jak obszar Przyjaciele i Społeczność. Ustal w swoim kalendarzu terminy wspólnych wyjść i pilnuj ich. Zainwestuj w dwa fotele i codziennie przynajmniej pół godziny porozmawiajcie ze sobą. A może dobrym rozwiązaniem byłoby napisanie wspólnego kodeksu honorowego:-)

 

Zdrowy Egoizm, czyli JA

Jeśli cierpisz na zespół Matki Polki lub bez reszty poświęcasz się innym –  rodzinie, pracy, to masz duży problem. Może nawet nie wiesz jeszcze jak duży. Pamiętaj, tylko jeśli sam zadbasz o siebie, o swój wewnętrzny spokój, o swoje wewnętrzne dziecko, to będziesz mógł być w pełni szczęśliwy. Pamiętaj, aby w swoim życiu mieć czas i uwagę tylko dla siebie. Żadnych innych ludzi, rozmów, tylko Ty sam.

 

Jak Wzbogacić Obszar Zdrowy Egoizm, czyli JA

Zaplanuj sobie już teraz czas tylko dla siebie. Coś, co bardzo lubisz, a dawno nie miałeś na to czasu. Może samotna wycieczka rowerowa, chwila medytacji, wyjście do kina lub do teatru, ulubiona książka lub ciepła kąpiel? Tylko Ty i nikt więcej. Zrób to teraz.

 

Filozofia życia, Duchowość

Każdy z nas w coś wierzy. Ta wiara pomaga nam podejmować decyzje i być zgodnym ze swoimi zasadami. Dla jednych to Bóg, Jahwe, Kryszna, Allach, a dla innych Wszechświat, Wyższe JA lub jakaś inna filozofia życia. Zastanów się czasem w co wierzysz? Jak pomaga Ci to w życiu. Wybierz się w miejsce, które zbliża Cię do tego w co wierzysz i poświęć kilka chwil na rozmyślanie o tym. Tutaj nie powiem Ci jak wzmocnić ten obszar, ale moja rada brzmi przystań na chwilę i spójrz w głąb siebie. Odpowiedz sobie na pytanie – w co wierzę w życiu i jak bardzo żyję w zgodzie ze swoją wiarą, filozofią.

 

Satysfakcja zawodowa

Rób to co kochasz, bo znacznie trudniej jest pokochać to, co musisz robić. Nasza praca to nieodłączny element naszego życia. Niezależnie od tego czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną firmę, traktuj siebie jak jednosoobową firmę, którą nieustannie musisz rozwijać. Wtedy, niezależnie od czynników zewnętrznych, zawsze będziesz wiedział w którą stronę iść.

 

Jak Wzbogacić Obszar Satysfakcja Zawodowa

Zastanów się co lubisz, co jest Twoją pasją. Pomyśl jaką pracę mógłbyś wykonywać przez pół roku nie otrzymując za nią zapłaty. Zobacz, gdzie jesteś teraz. Jeśli to, co robisz nie spełnia Twoich oczekiwań, wyznacz sobie drogę od tu i teraz do miejsca w którym chcesz być i w myślach stwórz plan dotarcia tam. Nie musisz się zwalniać teraz. Po prostu zacznij planować w myślach. Pozwól, aby Twój umysł zaczął produkować obrazy i uczucia tego, gdzie chcesz być.

 

Finanse

Cóż, pieniądze podobno szczęścia nie dają, ale żyć bez nich się nie da. Od Ciebie zależy jaki standard życia chcesz osiągnąć. Jednak żeby dojść do określonego poziomu musisz panować nad swoim portfelem, nad przychodami i kosztami. Uporządkowanie tej sfery życia daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nieważne jaką gotówką obracasz, istotne jest żeby wiedzieć, co się z nią dzieje.

 

Jak Wzbogacić Obszar Finansów

Kliknij w ten link http://adamgrzesik.pl/jakzarabiacwiecej

 

 

Fizyczność i Zdrowie

Twoje ciało to maszyna napędzająca Twój intelekt i tak je traktuj. Jeśli nie zadbasz każdego dnia o to czym się karmisz i jak traktujesz swoje ciało, to ono zadba o to, abyś je zauważył. Niestety prawdopodobnie stanie się to w najmniej korzystnym momencie. Po prostu odmówi posłuszeństwa.

 

Jak Wzbogacić Obszar Fizyczność i Zdrowie

Zaplanuj swoją aktywność fizyczną.

1. Ściągnij aplikację na telefon do porannych ćwiczeń (np. Seven w Appstore) i przez minimum 30 dni ćwicz, aby weszło Ci to w nawyk.

2. Kiedy sięgasz po posiłek zadaj sobie pytanie „jak będę się czuł pół godziny po jego zjedzeniu”.

 

Wierzę, że kiedy kolejny raz wykonasz rysunek swojego Koła Życia będzie ono jeszcze bardziej spójne i piękniejsze, a Ty sam odczujesz satysfakcję ze swojego życia.

 

BONUS: Kliknij i pobierz koło życia – plik do samodzielnej pracy!

 

 

 


Adam Grzesik

Najbardziej wymagającym klientom i właścicielom większych firm proponuję indywidualne konsultacje.

 

Pomagam Budować Zyskowne Firmy

kontakt@adamgrzesik.pl

+48 516 011 641


Udostępnij znajomym:
  • 5
  •  
  •  
  •  
Paste your AdWords Remarketing code here