Podróż po Maroku zrealizowałem dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2022 roku przylatując do Agadiru z firmą ADV Poland na ich motocyklach (co roku flota nowych BMW GS). Kolejny raz rok później własnym motocyklem jadąc z Motoravels.pl – transport motocykli do Malagi, przeprawa promem Tartifa-Tanger-Tarifa.
Trasę pokonaliśmy motocyklami, ale nadaje się idealnie również dla podróżników samochodowych. W tym artykule znajdziesz trasy, linki i ciekawe miejsca widokowe. Na końcu artykułu podsumowanie kosztów i kilka przydatnych wskazówek.
Maroko jest bardzo cywilizowanym krajem, a mieszkańcy są bardzo życzliwi, ale znam wiele przypadków uszkodzeń motocykli czy wypadków dlatego rekomenduję podróż w zorganizowanej grupie.
Słabo jest z paliwem, szczególnie na południu Maroka – warto przy zasięgach poniżej 150km tankować! Można tez w przydrożnych sklepach kupować paliwo w bańkach 5l.
Lokowanie bloga i kawy na start!
Maroko motocyklem - plan tras i mapa Google
Poniżej ogólna mapa całej wycieczki. Przy każdym dniu (poniżej w opisie) znajdziesz dokładniejszą mapę trasy i kilka fotek z podróży.
Opisałem bardzo szybki i sprawny przejazd w 9 dni plus podróż do i z Tangeru, ale zwiedzając lub zatrzymując się na dłużej optymalnie przeznaczyć 12-14 dni na podróż po Maroku.
Pamiętaj, że to tylko inspiracja i swoją podróż planuj w oparciu o aktualne warunki pogodowe, umiejętności i potrzeby. Zwiedzaj i doświadczaj zamiast walczyć o przetrwanie.
Maroko nie tylko motocyklem - plan tras.
Dzień 1: Tanger - Szafszawan.
Dzień 1 – opis zaczynam od startu z przystani promowej w Tarifa ponieważ większość osób właśnie stąd rozpocznie podróż. Opcjonalnie można płynąć z Algercias do Ceuty.
Jeśli znajdziesz czas rekomenduję nocleg w Tarifa – gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Oceanem Atlantyckim – i odwiedzenie okolicznych, instagramowych plaż.
Link do rekomendowanej trasy wzdłuż wybrzeża przez Tetuan do Szawszawan: https://maps.app.goo.gl/Tf1DdVKfAhcogNw86
Opcjonalnie można lecieć łagodnymi zakrętami przez wioski szybszą trasą: https://maps.app.goo.gl/hbcXcoBzmpFbmZXJ9
Warto nocować w Szawszawan ponieważ jest niezwykle klimatyczne. Podobno dzięki dopłatom do niebieskiej farby, którą malowane są domy w centrum. Wieczorem lub rankiem przed podróżą zachęcam do 2-godzinnego spacerku po miasteczku.
English
Maroko nie tylko motocyklem - plan tras.
Dzień 2 górami z Szafszawan do Fez
Fez, nazwane kulturalną stolica Maroka słynie z Mediny (stare miasto), pałacu królewskiego i licznych fabryk ceramiki. Zdecydowanie warto wynająć lokalnego przewodnika (anglojęzycznego) i z nim zwiedzić stare miasto – ok. 5h za 30 Euro.
Link do trasy 200km w 5h: https://maps.app.goo.gl/p6fFZ1wZPhCMonnM7
Opcja dłuższa przez góry bez jeziorka 270km w 6h: https://maps.app.goo.gl/7jKefg2rU8SbELhL9
W Fez dwukrotnie nocowałem w hotelu Volubilis, który ma doskonałą lokalizację przy alejach Ben Abdellach.
English
Maroko nie tylko motocyklem - plan tras.
Dzień 3: Z Fez w kierunku pustyni - Merzuga
Zwiedzanie Fez naczęściej kończy się obiadem dlatego zostaje niewiele czasu na podróż. W tym dniu proponuję zatrzymać się na kawę i fotki przy rzeźbie lwa berberyjskiego w zimowym kurorcie Insane, następnie przejechać przez park Ras Elma – zabierzcie jedzenie dla małpek:-) i zatrzymać się w hotelu Meteorites Boulajoul lub kawałek dalej w hotelu Taddart. Oba zimne, surowe z klimatem pustynnym. Mnie bardziej spodobał się hotel Meteorites Boulajoul.
Link do trasy: https://maps.app.goo.gl/q42UVznmJa3iqPm49
Maroko nie tylko motocyklem - plan tras.
Dzień 4 - Merzouga przedsionek pustyni
Link do trasy: https://maps.app.goo.gl/HZTNUX3BjJosSfV4A
Surowa i długa trasa z małym ryzykiem wiatrów lub nawet lekkiej burzy pustynnej wiodąca do najdalej na południe wysuniętej miejscowości turystycznej Merzouga.
Z ADV zatrzymałem się pustynnym hotelu Riad Café Du Sud. Tutaj skorzystaliśmy z przywitania wschodu słońca na pustyni jadąc na niego wynajętymi w hotelu Buggy – koszt ok. 150Euro.
Rok później zostawiliśmy bagaże w jednym z hoteli i wielbłądami zostaliśmy przewiezieni do jednego z licznych campów na pustyni.
Moja propozycja? Zajrzyj na Booking i wybierz co bardziej Ci odpowiada – ceny podobne i przystępne. A może… zostaniesz na dwie noce i skorzystasz z wynajmu małych motocykli żeby z lokalnym przewodnikiem poszaleć po piaskach. Lokalsi żyją z turystów wiec atrakcji jest tutaj pod dostatkiem. Od wielbłądów przez pustynny snowboard po jazdy po wydmach buggy lub motocyklami.
Zostałbym na dwie nocki w Merzouga:-)
Maroko nie tylko motocyklem - plan tras.
Dzień 5 - wąwóz Todra i Dades
Będąc w Maroko koniecznie trzeba odwiedzić dwa wąwozy: Todra i Dades.
Link do trasy 1: https://maps.app.goo.gl/BN5jVJNa7fbMDovZ9
Kiedyś wąwóz Todra był słabo przejezdny – szutry. Rok później, kiedy byłem tam w 2023r. można przez jego całą długość przejechać asfaltem aż do szczytu przełęczy między Aqoudal, a Tilimi – tam został w 2023r. wylany świeży asfalt. Wówczas tylko do szczytu przełęczy. Dalej w dół w kierunku Tilmi same, wymagające (strome jak na ciężkie motocykle na oponach szosowych) szutry.
Ja byłem zachwycony tym przejazdem (GS 1200 na oponach szosowych z kuframi) ponieważ wtedy w jeden dzień przejechaliśmy oba wąwozy: Todra i Dades – przepiękna trasa.
Jeśli nie uda Ci się sprawdzić czy na tej trasie wylano asfalt, a nie lubisz szutrów wybierz trasę 2:
https://maps.app.goo.gl/BH7duHrqL3yxaSB46
Wówczas dojedź ile możesz wgłąb wąwozu Todra i wycofaj się niego. Możesz też pojechać do Agoudal i zawrócić, ale zatankuj przed Todrą. Do Dades wjedziesz od dołu jak na mapie powyżej.
Jeśli pojedziesz trasą nr 2 to w kolejnym dniu rano koniecznie przejedź 30km do punku Branchement Tilmi lub minimum do „skorupy żółwia” (Kefroun). Nocleg znajdziesz w okolicy wąwozu Dades – booking.
Przypominam o paliwie. Przed wąwozem Todra zatankuj!
Dzień 6 - studio filmowe Oscar w Warzazat
Po pokonaniu dwóch przełęczy czas na odpoczynek. Ciekawym punktem jest nocleg w hotelu studia filmowego w Warzazat.
Jeśli jednak czujesz się na siłach możesz lecieć dalej i połączyć dzisiejszą i jutrzejszą trasę.
Na miejscu w studio można skorzystać ze zwiedzania studia filmowego lub poleniuchować w basenie hotelowym.
Link do mapy z wąwozu Dades do Oskar Studio: https://maps.app.goo.gl/A6V5GMBiZshACgHL7
Trasa z opcją zwiedzania „żółwia” jeśli jechałeś dołem trasy: https://maps.app.goo.gl/GXJoU1KSxiTCPRtc7
Bardzo długa trasa dla wypoczętych z wąwozu Dudes do Marakeszu: https://maps.app.goo.gl/E8GosmxEDhRSPg3r6
Dzień 7 - do Marakeszu przez przełęcz Tizi N'Tichka
Ten dzień to dwie fajne atrakcje:
- Wizyta w miasteczku Kasbah Amridil z wejściem na górę z panoramą na stare miasteczko
- Przejazd przepiękną i krętą przełęczą Tizi N’Tichka – na jej końcu jest mnóstwo restauracji.
- Jeśli to możliwe warto zostać w Marakeszu na cały dzień. Wieczorem odwiedzić tętniący życiem plac Jemma el-Fnaa, a w kolejny dzień zrobić sobie spacer po starym mieście. Szukając przewodnika napiszcie lub zadzwońcie do Abdula +212 6 34 39 77 06 zafunduje Wam genialną wycieczkę po polsku!
Link do trasy https://maps.app.goo.gl/WFaX97d5JjHiteH89
Dzień 8 - z Marakeszu do Casablanca
Jeśli kondycja Ci pozwoli jedź wzdłuż wybrzeża przez Safi – trasa: https://maps.app.goo.gl/KC69KMU22XcNd9At7
Przy braku sił, skróć trasę do 250km głownie autostradą: https://maps.app.goo.gl/JKHL5etXrQ4WNmoQ7
W Casablance koniecznie należy zajrzeć do meczetu Hasana II, a zostając na noc skorzystaj z okazji i zjedz kolację (rezerwacja!) w Rick’s Cafe i poczuj klimat filmu „Casablanca”
Dzień 9 - z Casablanca do Tangeru
Dzień powrotu po portu i zapewne noclegu przed rejsem.
Prosta trasa autostradą: https://maps.app.goo.gl/vaTDnfMN1uRns3Kb6
Dodałem restaurację Port IV – pyszna przy tej długiej trasie.
Opcja dłuższa to zatrzymanie się na noc i zwiedzanie stolicy czyli Rabatu. Tutaj warto zajrzeć do mauzoleum Muhammada V oraz obejrzeć nieukończony meczet.
Do Tangeru warto wracać przez Jaskinię Herculesa i dalej górą z widokami na miasto i bajecznym zjazdem wzdłuż majestatycznych rezydencji.
Link do rekomendowanej trasy: https://maps.app.goo.gl/U6youh8nYHVfyMr66
English