System Zarządzania Finansami

Dowiesz się jak zacząć myśleć o finansach w swojej firmie.

 

Liczby, których większość nie lubi i przed którymi ucieka, są podstawą wszelkich decyzji biznesowych, w każdej liczącej się na rynku firmie.

 

Tak naprawdę budżet jest jak spojrzenie w lustro. W zderzeniu z finansami kończy się tłumaczenie. Dlatego zachęcam klientów do założenia i prowadzenia budżetu. Dzięki temu zaczynają rozumieć, że edukacja to inwestycja, a system zarządzania finansami to mechanizm, który przyśpiesza osiągnięcie przez nich bogactwa.

 

4 zasady na początek:

1. Oddziel pieniądze firmowe od prywatnych 

Trzymanie wszystkich pieniędzy w jednej kieszeni to jeden z głównych powodów dla których w firmach źle się dzieje. Jeśli wszystko masz wymieszane w jednej kieszeni, to tak naprawdę nie wiesz w jakiej kondycji finansowej jest Twoja firma. W efekcie firma prowadzi Ciebie, a nie Ty firmę. UWAGA – to nie jest dobry kierunek. Cytując byłego prezydenta “nie idźcie tą drogą”. Oddziel pieniądze firmowe od prywatnych i rób sobie wypłaty. Nawet co tydzień.

 

2. Kontroluj wartość majątku netto

Większość ludzi ekscytuje się miesięcznymi przepływami finansowymi, bardzo dobrze, ale ważniejsze od tego ile się zarabia jest to, jak gospodarujesz pieniędzmi i czy potrafisz je utrzymać. To oznacza, że należy ekscytować się tym, ile jesteśmy warci – czyli jaka jest Twoja wartość majątku netto. Zsumuj cały majątek i odejmij od tej wartości swoje zobowiązania.

Dopiero wtedy, gdy porównasz swoje aktywa i pasywa wiesz tak naprawdę, czy jesteś wart coraz więcej, czy coraz mniej.

 

3. Codziennie prowadź budżet firmowy

Dokładnie tak, cytując Benjamina Franklina “Uważaj na małe wydatki. Niewielki wyciek potrafi zatopić wielki statek”. Jeśli nie prowadzisz budżetu nie wiesz czy firma przynosi Ci zyski, czy to Ty dokładasz do interesu. Bez budżetu nie zauważysz, kiedy zmieni się sytuacja na rynku i nie zapobiegniesz ewentualnej katastrofie.

Co jeszcze? Jeśli pozostałe zasady mają przynieść dobry skutek, to musisz zastosować zasadę nr. 4:

 

4. Przy podejmowaniu decyzji korzystaj z Systemu Zarządzania Finansami

Dobry System Zarządzania Finansami składa się z 8 obszarów:


1. Zyskowny Budżet Firmowy –musisz go wykonać i stosować. Robienie go codziennie jest łatwiejsze niż zajrzenie do niego tylko raz w miesiącu, albo jeszcze rzadziej.

3Zacznij od wypisania kosztów stałych – to te, które ponosisz stale i niezależnie od tego, czy sprzedajesz, czy nie. Następnie sprawdź ile kosztuje Cię godzina pracy pracownika, Ciebie lub danego stanowiska. Uzyskasz to dzieląc koszty stałe przez czas pracy.

W kolejnym kroku policz koszty zmienne – to te, które powstają wtedy, kiedy generujesz obrót, czyli kiedy sprzedajesz. Wydziel wydatki okazyjne i inwestycje, aby nie zaciemniały obrazu miesięcznych kosztów.

Szablon, który stosuję i wykonanie budżetu krok, po kroku znajdziesz tutaj –  oto on – kliknij.


2. Kontrola kosztów – zarządzaj i optymalizuj. Jeśli Cię nie stać, nie kupuj (o tym, czy Cię stać,     dowiesz się ze swojego budżetu).

5

Obniżaj koszty tam, gdzie to możliwe. Gdy sprzedajesz za złotówkę, w Twojej kieszeni zostaje tylko kilkadziesiąt groszy, ale gdy oszczędzasz złotówkę, dokładnie złotówka zostaje w Twojej kieszeni. Warto, abyś wiedział, że firmy upadają wtedy, gdy wyśrubowały koszty, a przespały zmianę koniunktury na rynku.

Kontrola kosztów i ich optymalizacja pozwoli Ci nie tylko przewidzieć moment pojawienia się ewentualnych strat, ale przede wszystkim umożliwi Ci wycenę pracy, usług i produktów.


 

3. Kontrola zapasów – zapasy to zamrożony kapitał, a ich utrzymanie jest bardzo drogie.

6

Może się okazać, że utopiłeś ogromne pieniądze w coś, czego z różnych powodów później nie sprzedasz, a to może się okazać gwoździem do trumny firmy. Dlatego cały czas monitoruj stan zapasów i stosuj system zarządzania zakupami.

Zapasy to zamrożona gotówka, utracone korzyści, zniszczenia, przeterminowania i kradzieże. Jednak niewielu przedsiębiorców podchodzi poważnie do zarządzania zapasami.


 

4. Kontrola czasu – mając firmę handlujesz czasem. W biznesie istnieją dwa jego rodzaje: Twój czas  i czas Twojego klienta, przy czym dla klienta ważniejszy jest ten drugi.

7Dlatego musisz wiedzieć ile czasu zajmują procesy w Twojej firmie i ile kosztuje godzina pracy Twoja, specjalisty i nowego pracownika. Dzięki temu będziesz wiedział na czyją pracę stać Klienta i nie będziesz schodził poniżej granicy opłacalności.

Zarządzanie czasem to podstawowa umiejętność przedsiębiorcy. Przecież biznes to handel czasem. Kupujesz czas innych ludzi, optymalizujesz ich pracę, procesy i sprzedajesz z zyskiem. Naucz się tego.


 

 

5. Kontrola inwestycji – wybieraj tylko pewne i bezpieczne inwestycje, z krótkim terminem realizacji.

9

Upewnij się też, czy faktycznie jest to inwestycja, a nie koszt. Umiejętność odróżnienia jednego od drugiego jest niezwykle ważna.

Szukaj gwarancji ochrony Twoich pieniędzy, jak najkrótszego czasu realizacji inwestycji i wybieraj te, które dają największe zyski. Przede wszystkim naucz się liczyć czas zwrotu z inwestycji.


 

 

6. Kontrola należności – kontroluj poziom należności ze strony Twoich dłużników.

10

Zabezpiecz się przed problemami ze ściągnięciem długów i przede wszystkim wprowadź skuteczny system windykacji.

 

 

 

 


 

7. Kontrola zobowiązań – to Twoje długi wobec kogoś. Kontroluj swoje płatności i terminowo je reguluj.

11

Nie ma nic gorszego w biznesie niż stracić wiarygodność. Dobra wiadomość to taka, że możesz tu zastosować bardzo korzystne systemy płatności, które dadzą Ci dużą elastyczność.

Posiadanie sporej gotówki ze sprzedaży bardzo kusi do życia ponad stan i bagatelizowania tego, że za moment trzeba będzie zapłacić za towar, usługi, zapłacić pensje, czynsze, ZUSy i podatki.

 

 


8. Kontrola pensji – to w końcu system wynagrodzeń jaki masz w swojej firmie oraz płacowa i pozapłacowa motywacja pracowników.

12

O tym pisałem w poprzednim wpisie Zmotywowany Zespół – kliknij

Zaplanuj i stosuj taki system wynagrodzeń, aby pracownik w każdym momencie potrafił i miał możliwość  policzyć swoją premię i wynagrodzenie.

 

 

 

 


Pełen System Zarządzania Finansami znajdziesz w Szkole Planowania Biznesu

Dlaczego warto?

Grzegorz – jeden z moich klientów – powiedział, że tylko dzięki uporządkowaniu budżetu firmowego, jego zyski wzrosły o ponad 20% w 4 miesiące – tutaj możesz zobaczyć nagranie. Jak szybko wzrosną u Ciebie? – Warto byś sam się przekonał.

Tajniki systemu zarządzania finansami, który ja stosuję i dzięki któremu osiągnąłem ponad 1 000 000 zł przychodu w pierwszym roku prowadzenia firmy, ujawniam w materiale wideo, który znajdziesz tutaj. Jeśli nie chcesz tracić czasu i wolisz uczyć się na czyichś błędach, a nie swoich, to przeczytaj co czeka na Ciebie w Szkole Planowania Biznesu online


Moja rekomendacja

– minimumSzkoła Planowania Biznesu online – kliknij tutaj. Samodzielnie opracujesz system zarządzania finansami i budżet dla swojej firmy, korzystając z instrukcji wideo.

optymalnieBudżet Firmowy – kliknij tutaj  Szkoła Planowania Biznesu z wersją online  kliknij tutajWarsztaty stacjonarne, kiedy mamy okazję się poznać i porozmawiać, dadzą Ci możliwość skonsultowania swoich pomysłów. Uzyskasz również odpowiedzi na wszystkie pytania. To da Ci pewność dobrych decyzji i bezpieczeństwo.

 

Szkoła Planowania Biznesukliknij tutaj

 

Kompletny model zyskownej firmy i roczny plan rozwoju. Zaplanuj swoją firmę w oparciu o model Biznes MBA: silna marka, efektywny marketing, dobry system sprzedaży, zmotywowany zespół. Wszystko zabezpieczone systemem zarządzania finansami. Zaplanujesz i skonsultujesz pełen plan rozwoju firmy. Dodatkowo otrzymujesz dostęp do całej wiedzy i narzędzi w panelu online, uzupełnione o roczny cykl webinarów i konsultacji. To kompleksowy program zapewniający plan, motywację i wsparcie eksperckie.

 

 


Adam Grzesik

Najbardziej wymagającym klientom i właścicielom większych firm proponuję indywidualne konsultacje.

 

Pomagam Budować Zyskowne Firmy

kontakt@adamgrzesik.pl

+48 516 011 641