Wolność Finansowa to styl życia jakiego pragniesz bez konieczności pracy i bez polegania na kimkolwiek. W tym wpisie znajdziesz kalkulator do policzenia jej ceny.
Wolność finansowa to stan, w którym osoba posiada taki poziom dochodów pasywnych (bez pracy, np. zyski z inwestycji), aby pokryć wszystkie swoje comiesięczne koszty życia. Dochody pasywne wystarczają na pokrycie wydatków na życie i innych potrzeb, bez konieczności pracy na pełny etat lub wykonywania systematycznych zadań zawodowych.
Osiągnięcie wolności finansowej jest marzeniem wielu ludzi i wiąże się z niezależnością finansową, która pozwala na swobodne zarządzanie swoim czasem i życiem bez presji finansowej. Kluczowe jest tutaj posiadanie majątku i/lub źródeł dochodu, które generują regularne wpływy pasywne, takie jak inwestycje, nieruchomości, dywidendy czy inne formy przychodów niezwiązanych z aktywną pracą.
Jak oszacować cenę wolności finansowej?
Pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy jakich dochodów pasywnych potrzebujemy aby sfinansować swoje życiowe potrzeby. W tym obszarze ludzie często zapominają o wakacjach, ubezpieczeniach, wydatkach sporadycznych lub okolicznościowych: podatek od nieruchomości, przeglądy instalacji domowych czy pojazdów, remonty, naprawy… Zdarza się, że nie biorą pod uwagę zmian życiowych potrzeb: koniec kredytów, kosztów wychowania dzieci, wzrost wydatków na zdrowie lub czasu na podróże czy korzystanie z życia.
Proponuję wypisać sobie listę rocznych wydatków dla obecnej sytuacji życiowej, a następnie dla okresów przyszłych np. co 5 lat. Obrazuje to przykład w wideo poniżej i przykładowa lista:
- Wydatki konieczne: wydatki, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować: żywność, opłaty, energia, utrzymanie domu, dzieci, pojazdów, raty kredytów, wydatki na zdrowie..
- Wypoczynek i rekreacja – wydatki na wakacje, urlopy, realizację swoich pasji
- Odnowa biologiczna – wydatki na siebie, swoje zdrowie, urodę, utrzymanie ciała w dobrej kondycji
- Konto dawania – wydatki na wspieranie różnych celów, organizacji, pomoc potrzebującym. Robienie czegoś dla wybranej społeczności
- Wydatki długoterminowe i okolicznościowe – fundusz remontowy, planowane wydatki na wesela, urodziny, zakupy wyposażenia lub majątku
O ile posiadając stałe źródło dochodu np. pensję łatwo możemy oszacować koszt życia, o tyle prowadząc firmę może zająć nam to nieco więcej czasu. Kiedy policzymy roczny dochód, który wystarczy nam na utrzymanie oczekiwanego poziomu życia w kolejnym kroku ustalamy oprocentowanie inwestycji, które dadzą nam ten dochód pasywny. Proponuję przyjąć tutaj raczej wartości z zakresu 3-8% netto (bez podatku od zysków) niż kilkunastoprocentowe – te są raczej spekulacjami, niż stabilnym zyskiem.
Warto rozważyć tutaj poniższe opcje:
- 2-3% powyżej inflacji, wówczas planując wydatki na życie w przyszłości przyjmujemy dzisiejszą cenę dóbr za które płacimy.
- Jeśli odsetki mają pochodzić z nieruchomości można podstawić aktualny roczny czynsz z m2 i podzielić go przez cenę zakupu m2 nieruchomości w interesującej nas okolicy. Ponieważ czynsze są waloryzowane nie musimy wtedy brąz pod uwagę inflacji.
Dzieląc przyszły koszt życia przez oczekiwany procentowy poziom zysków z inwestycji otrzymamy wartość majątku, którą powinniśmy zgromadzić, aby to pieniądze pracowały na nasze koszty życia.
Ile czasu zajmie nam zgromadzenie majątku niezbędnego od uzyskania wolności finansowej.
W wideo i pliku dostępnym poniżej skorzystałem z koncepcji procentu składanego do policzenia okresu oszczędzania kwoty niezbędnej do zdobycia wolności finansowej. W jednej kolumnie wpisujemy roczne kwoty, które odłożymy na koncie inwestycyjnym (Konto Wolności Finansowej) – te środki będziemy pomnażać i nigdy ich nie wypłacimy. Kiedy spodziewamy się zastrzyku gotówki: spadek, sprzedaż nieruchomości, firmy, udziałów, darowizna, wypłata z IKZE.. po porostu je tam wpisujemy.
W drugiej kolumnie wpisujemy szacowany zysk z inwestycji (bez podatku), np. 5%. Dzięki temu możesz sprawdzić ile lat przy dzisiejszych zasobach potrzebujesz na osiągnięcie finansowej wolności.
Co daje nam określenie ceny wolności finansowej.
Nasz umysl kierunkowany jest na cele. Ustalając sobie na przykład taki cel zaczynamy dostrzegać okazje, zmieniamy sposób podejmowania decyzji finansowych i być może zaczynamy się uczyć budowania kapitału.
W kursie Budżet Firmowy zachęcam do ustalania ścisłej kwoty, proporcji pomiędzy pensją, dywidendą roczną – konto wolności finansowej, i środkami które pozostawiamy w firmie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą zajrzyj koniecznie do Budżetu Firmowego. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą zajrzyj do Budżetu Osobistego. Niezależnie do powyższego podaj poniżej swój adres email i prześlę Ci gotowy plik z instrukcją wideo. Proszę o adres mailowy, aby móc wysłać poprawki lub kolejne wersje pliku. Ta lista nie służy ofertowaniu.
Wpisz dane i odbierz plik w mailu
Poniżej wideo z opisem tego co znajdziesz w pliku do pobrania.
Absolutna podstawa każdego przedsiębiorcy:
Książka Budżet Firmowy – obowiązkowa pozycja dla każdego przedsiębiorcy. Zarządzanie pieniędzmi w firmie z perspektywy jej właściciela przedstawione w prosty, zrozumiały sposób i z mnóstwem przykładów. To nie jest opracowanie księgowe.
Budżet Firmowy to kompletny model zarządzania finansami przygotowany dla właściciela – wszelkie zestawienia, pliki i analizy pomagające podejmować lepsze i bardziej świadome decyzje. Od mikro- po średnią firmę.
Kurs Budżet i Finanse Firmowe dla Przedsiębiorców to kompletny zestaw narzędzi, plików z instrukcjami wideo do samodzielnego ułożenia i zarządzania budżetem.
Newsletter pełen sprytnych porad dla przedsiębiorców
Dołącz do społeczności dobrze poinformowanych przedsiębiorców, aby korzystać z podpowiedzi i gotowych rozwiązań dotyczących prowadzenia firmy.
Zapis jest bezpłatny, lista jest bezpieczna, a rezygnacja prosta.