Jak inwestując 20 000 zł sprzedałem usługi za 1 013 673 zł w pierwszym roku

Kiedy postanowiłem pokazać Ci jeden z wielu pomysłów na biznes, wcześniej sprawdziłem w programie księgowym dokładnie wartość faktur. 1 013 673 zł za usługi w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy działalności.


Pewnie jest wiele osób, którym udały się podobne biznesy, ale ja powiem Ci jak to zrobiłem. Dlatego, ponieważ wierzę, że jeśli dam Ci konkretną wartość w postaci pomysłu i wiedzy, to skorzystasz z moich szkoleń, na których otrzymasz umiejętności, aby samemu to powtórzyć, nawet bardziej efektywnie.

 

Opiszę krok po kroku moją historię i dzięki temu będziesz mógł przenieść to na swoją branżę lub na swoje doświadczenia. Wszędzie są firmy, które zapłacą za rozwiązanie ich problemów lub za możliwość zarobku.

 

Rok 2009, czerwiec, kończę pracę na stanowisku Dyrektora Generalnego MR w Tradis – wówczas była to jedna z największych w Polsce firm dystrybucji spożywczej. Obecnie Euroacash, właściciel marek sklepów ABC, Lewiatan, Euro, Gorszek, Delikatesy Centrum. Mam dużą wiedzę o mechanizmach w branży spożywczej i wiem, gdzie producenci mają największy problem. Postanawiam przez miesiąc odpocząć i od sierpnia ruszyć z firmą IQBIZNES.PL.

 

Moje wiedza wówczas była następująca. Wielu producentów wprowadza swoje produkty do hurtowni spożywczych*. Dokonują opłat za to, że hurtownia dopuści ich towary do obrotu, płacą za to, że hurtownia pokaże je w swoich gazetkach i że przedstawiciele hurtowni będą je sprzedawać. Mija miesiąc, czasem dwa i okazuje się, że towar nadal zalega w hurtowni, a obroty miesięczne to zaledwie kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Zdecydowanie za mało, aby producent mógł zatrudnić swojego własnego przedstawiciela, ponieważ przedstawiciel kosztuje od 6 tysięcy miesięcznie w górę.

 

Skąd taka wartość? To proste.. podstawa i ewentualne premie z kosztami pracodawcy to minimum 4 tysiące złotych. Do tego samochód – rata 1 000 zł i paliwo drugi tysiąc. Ubezpieczenie, koszty urlopów, chorób, ryzyko czy kandydat się sprawdzi itp. Przy obrocie do 20-30 tys złotych miesięcznie są to koszty nie do zaakceptowania.

 

Natomiast przedstawiciele hurtowni nie potrafią sprzedawać produktów, których nie ma w sklepie, ponieważ nigdy nie musieli tego robić. Jak klient chciał wodę, cukierki, makaron, konserwy, pasztet, sos to mieli do wyboru różne firmy więc nie byli nauczeni wprowadzania nowych produktów. Tym bardziej, że w ofercie mieli kilka tysięcy produktów. Kiedy masz taką ofertę to przecież nie skupiasz się na nowej firmie lub takiej, która nie ma swojego handlowca.

 

Postanowiłem to wykorzystać. W sierpniu zacząłem jednocześnie rekrutację handlowców i rozmowy z producentami. Producentom zaproponowałem handlowca dedykowanego, który będzie sprzedawał 3-4 firmy dobrane w taki sposób, aby wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Złożyłem im propozycję opłaty stałej 1500 zł z góry przed rozpoczęciem miesiąca i premii po zakończeniu miesiąca. Dzięki temu kredytowałem z własnych środków tylko premie.

 

Opłatę stałą podzieliłem na część dla handlowca i moje wynagrodzenie. Premia w całości była dla handlowca. Wziąłem na siebie ryzyko znalezienia, zrekrutowania, wyszkolenia i wprowadzenia w rynek przedstawiciela. Porozumiałem się z firmą, która zapewniła mi system mobilny (palmtopy) dla handlowców, ułożyłem trasy i stworzyłem system raportowania pracy.

We wrześniu wystartowałem z sześcioma handlowcami.

 

W ciągu trzech miesięcy udoskonaliliśmy system obsługi klientów i współpracy z producentami. Dzięki wspaniałej pracy moich handlowców producenci zaczęli zamawiać usługi w kolejnych obszarach. Pod koniec pierwszego roku w terenie pracowało 14 handlowców i to był dopiero początek.

 

Trafiłem idealnie w potrzeby na takie usługi i jednocześnie miałem znikomą konkurencję. Oferowaliśmy wysoką jakość, a sama usługa miała wysoką granicę wejścia dla ewentualnej konkurencji ze względu na to, że aby dobrze to zrobić należało znać doskonale rynek i jego specyfikę.

 

Przykład, który Ci opisałem jest prawdziwy, Iqbiznes.pl istnieje i działa do dzisiaj. Możesz tą opowieść potraktować jako fajną historię lub możesz potraktować ją jako inspirację dla siebie. Zawsze są problemy, które możesz rozwiązać, mieć z tego satysfakcję i przy okazji wzbogacić się na tym.

Pełen przykład z budżetem, umowami i całym systemem możesz obejrzeć w tym materiale wideo (https://adamgrzesik.pl/sklep/materialy-wideo/1000000-w-rok/)


Moja rekomendacja

MinimumSzkoła Planowania Biznesu z wersją online – kliknij tutaj.

– Dla wymagających – Konsultacje indywidualne kliknij tutaj

 

Szkoła Planowania Biznesu – kliknij tutaj

Kompletny model zyskownej firmy i roczny plan rozwoju. Zaplanujesz swoją firmę w oparciu o model Biznes MBA: silna marka, efektywny marketing, dobry system sprzedaży, zmotywowany zespół. Wszystko zabezpieczone systemem zarządzania finansami.Zaplanujesz i skonsultujesz pełen plan rozwoju firmy. Dodatkowo otrzymujesz dostęp do całej wiedzy i narzędzi w panelu online, uzupełnione o roczny cykl webinarów i konsultacji. To kompleksowy program zapewniający plan, motywację i wsparcie eksperckie.

 


 

 

Adam Grzesik

 

Pomagam Budować Zyskowne Firmy

kontakt@adamgrzesik.pl

+48 516 011 641