Jak mądrze rozwijać firmę od samozatrudnienia, przez pierwszych pracowników po pełną samodzielność, a nawet sprzedaż biznesu.
Ten wpis jest dostępny również jako odcinek podcastu Zarabiam w Biznesie:
Więcej odcinków podcastu Zarabiam w Biznesie znajdziesz klikając na ikonę odpowiedniego kanału:
Brak wiedzy o tak podstawowych etapach rozwoju biznesu sprawia, że większość firm jest jak małe dziecko, które nieustannie potyka się o własne nogi i przewraca.
Poznanie procesu tworzenia się firmy jest jak brakujący element do układanki, którą nazywam firmą przynoszącą ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski.
Spójrzmy na rozwój firm tak jak na rozwój człowieka. Od narodzin przez okres dzieciństwa i nastoletni do pełnej dojrzałości. Każdy z etapów ma swoje problemy, wyzwania i …okazje.
Dzieciństwo to beztroska, optymizm i brak świadomości o zagrożeniach otaczającego nas świata, ale za to możemy działać bez żadnych ograniczeń mentalnych. To również początki zdobywania doświadczeń i uczenie się, czasem bolesne, czasem radosne.
Bycie nastolatkiem to czas niespożytej energii. Buzujące hormony sprawiają, że dopadają nas zmienne nastroje. Od wzlotów po depresyjne myśli, od euforii po smutki. To czas określania swojej drogi poszukiwania swojego miejsca w świecie. To również okres wzmożonego rozwoju.
Okres bycia młodzieżą to czas uwolnienia całego swojego potencjału i wykorzystania wszystkiego tego czego się nauczyliśmy. Ale nie jest łatwo. Wiele osób chce nas wykorzystać do swoich celów i nie wszystkie decyzje są dobre. Czasem tez dopada nas lenistwo i wygoda.
Dojrzałość to czas zbierania plonów swojej pracy. To czas bycia mentorem dla innych i wyciąganie wniosków z przeszłości. To również czas wygody i niechęć do ryzyka. Mamy już wszystko więc dbamy o to żeby było nam dobrze. Czasem chcemy po sobie coś zostawić.
Czy takie porównanie możemy odnieść do rozwoju firmy?
Czy to może nam pomóc zrozumieć procesy zachodzące w naszych biznesach? Sprawdźmy.
Posłużę się tabelą, którą poniżej opiszę. Zachęcam Cię też do posłuchania odcinka mojego podcastu o tym temacie.
English
Etapy rozwoju firmy, biznesu - samozatrudnienie
Rodzi się nowa firma – SAMOZATRUDNIENIE!
Podejmujesz odważną decyzję i postanawiasz zarejestrować działalność gospodarcza. Wierzysz, że pracując samodzielnie możesz zarobić dużo więcej niż robiąc to samo dla kogoś i oczywiście zyskać wolność i niezależność.
Dość szybko okazuje się, że czasu na prace potrzeba dużo więcej niż na zwykłym etacie. Mogą pojawić się problemy z ogarnięciem wszystkiego na czas. Nie potrafisz odmawiać więc starasz się zadowolić każdego klienta, a to prowadzi do wielu nieporozumień i do problemów z dotrzymaniem terminów lub jakości. Czasem trzeba czekać na pieniądze od kontrahentów.
Na tym etapie przedsiębiorcy mają taką manierę, że czasem pracują na jednym lub kilku etatach, starając się w jakiś sposób zrefundować sobie składki ZUS.
Jest to czas, kiedy uczymy się rozliczeń podatkowych, uczymy się w sprzedaży i rozmów z klientami.
To czas na podjęcie decyzji, czy pozostać na samozatrudnieniu, czy wrócić na bezpieczny etat, a może zatrudnić pierwszego pracownika?
Polecam edukację biznesową – uczenie się tego czym jest prowadzenie firmy. Pomoże Ci w tym Szkoła Biznesu, która pokazuje jak pozyskiwać nowych klientów i planować strategię rozwoju firmy. To też czas na rozpoczęcie edukacji w zakresie zarządzaniem finansami w firmie.
W Polsce wg raportu PARP funkcjonuje około 1,6 mln przedsiębiorców na samozatrudnieniu – bez pracowników. To 70% wszystkich polskich firm. Są to głownie usługi.
Etapy rozwoju firmy, biznesu - dzieciństwo
Dzieciństwo – radość z odkrywania świata i otarte kolana.
Rozpoczyna się prowadzenie firmy „na serio”. Pojawiają się pierwsi pracownicy, a wraz z nimi odpowiedzialność.
Na tym etapie firma ma swoją siedzibę, środki trwałe, pojawiają się należności i zobowiązania. Staramy się osiągnąć sprzedaż, która pozwoli utrzymać nam biznes. To czas chętnego rozdawania rabatów, konstruowania cenników i zabiegania o klientów. Za wszelką cenę staramy się osiągnąć sprzedaż, która pozwoli nam utrzymać się na powierzchni. Im więcej pracujemy tym lepsze rezultaty osiągamy.
To czas popełniania pierwszych błędów. To czas inwestycji w nowe sprzęty, brania kredytów, nadmiernego zaufania do zatrudnianych osób i najgorszy błąd: mentalność pracownika. Myślenie „jestem od wszystkiego” i „tylko ja mogę to dobrze zrobić”.
Poczucie, że im bardziej się napracuję tym wartościowsza jest moja praca.
Uważam że najważniejszym kierunkiem działania na tym etapie jest budowa bazy klientów. To oznacza zadbanie o każdego pozyskanego klienta, sprawienie aby chciał do nas wrócić i aby polecał nas innym. To zbieranie opinii, chwalenie się efektami pracy i koncentracja na marketingu: wizytówka Google, media społecznościowe, strona internetowa. To czas na przyjrzenie się bliżej klientom i zrozumienie ich potrzeb. Dzięki temu możemy zmienić lub lepiej dopasować ofertę pod nasz rynek.
W tym etapie uczymy się rekrutować, tworzyć systemy wynagrodzeń i zarządzać pracownikami.
Szkoła Biznesu i Zwycięski Zespół to „must have” – dostarczą Ci wszelkich niezbędnych kompetencji do dalszego rozwoju firmy.
Na tym etapie rozwoju (dzieciństwo) 80% energii, czasu i pieniędzy zainwestuj w sprzedaż i marketing. Opanuj umiejętność ofertowania i dostarczania podstawowego produktu określonej grupie klientów i zrozum ich świat, aby w oparciu o ich potrzeby rozwijać swoją ofertę – dzięki temu będzie Ci łatwiej budować firmę.
Etapy rozwoju firmy, biznesu - nastolatek
Nastolatek – rośnie nasza popularność wśród znajomych, kształtuje się nasz światopogląd.
To czas kiedy firma ma już tylu klientów, że funkcjonuje samodzielnie. Rosną obroty, ale często nie widać tych pieniędzy na koncie.
Rosną obroty, ale nie widać zysków!
Dzieje się tak dlatego, że zyski lokowane są albo w towarach, inwestycjach lub należnościach od klientów. Czasami przez źle skalkulowaną ofertę, marża nie wystarcza na pokrycie kosztów funkcjonowania firmy. Czasem zdarza się, że przedsiębiorcy nie rozumieją pojęcia marży lub mylą ją z narzutem – po więcej zapraszam do artykułu!
Na tym etapie najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie płynności finansowej i wyjście z tak zwanej „szarej strefy”, która w rozwoju firmy jest bardzo ryzykowna. Często widać to w statystykach wynagrodzeń (raport PARP). Firmy działające w tej samej branży płacą różne wynagrodzenia w zależności od wielkości firmy. Podczas rozmów z przedsiębiorcami zauważam, że wraz z wzrostem zatrudnienia rośnie chęć do płacenia wszystkiego „na legalu”.
Ten etap to czas kiedy w firmie tworzy się kadra menedżerska. Niektórym osobom dajemy większe kompetencje i pozwalamy zarządzać innymi pracownikami. Ponieważ zarządzanie zespołem i finansami od tego momentu zaczyna być co raz ważniejsze zachęcam do poszerzenia swoich kompetencji o Zwycięski Zespół i Budżet Firmowy.
Etapy rozwoju firmy, biznesu - młodzież
Młodzież – uwalniamy swój pełen potencjał!
To czas, kiedy firma niezwykle dynamicznie się rozwija, dobra oferta handlowa, ułożone procesy sprzedaży i obsługi klientów, zatrudnianie kolejnych pracowników. Czasem nie wierzymy, że można tak szybko się rozwijać. „Będzie już tylko lepiej, nareszcie!” – myślisz.
Jednak liczba pracowników i procesów koniecznych do funkcjonowania firmy jest tak duża, że klienci zaczynają to odczuwać i narzekają na jakość obsługi.
„Kiedyś to była dobra firma, ale teraz nie ma z kim rozmawiać” – słyszysz od klientów.
Pojawia się problem, jak to wszystko ogarnąć. Dociera do nas, że nie jesteśmy od wszystkiego. Pojawia się kolejny szczebel zarządzania. Od szeregowych pracowników oddzielają nas już przynajmniej dwa poziomy menadżerów.
Od Twojej sprawności w opanowaniu chaosu, wprowadzeniu procedur i zatrudnieniu lub wychowaniu odpowiedzialnych menadżerów zależy rozwój firmy. Być może czas na mentoring biznesowy – sprawdź.
Na tym etapie uporządkowanie procesów, struktury i kontrola zasad i standardów są kluczowe dla dobrego funkcjonowania Twojej firmy. Kurs Samodzielna Firma i konsultacje indywidualne są dla Ciebie.
Etapy rozwoju firmy, biznesu - dorosłość
Dorosłość – czas odpowiedzialności i wychowania następców, czas na odcinanie kuponów.
Etap dorosłości to stan, w którym Twój biznes już nie rośnie tak dynamicznie. Być może nawet jest w recesji. Wygoda, nadmiar osób i procedur sprawiają, że pracownicy pilnują swoich stanowisk niż starają się rozwijać firmę. Wolą się nie wychylać i boją ryzykować, aby nie popełnić błędów przez które można podpaść szefom lub nawet stracić pracę.
To często czas korporacyjny. Firma zaczyna tracić ducha przedsiębiorczości. Tobie też jest już tak wygodnie, że zaczynasz tracić głód sukcesu.
Na tym etapie największym wyzwaniem jest wskrzeszenie ducha przedsiębiorczości i wpompowanie nowej krwi do firmy.
To być może czas, kiedy trzeba będzie oddać stery innym osobom, a samemu przejąć nadzór właścicielski i odsunąć się od zarządzania.
„Kiedy firma była wielkości małego Fiata miała silnik Poloneza, dziś jest wielkości TIRa nadal z silnikiem Poloneza.”
Etapy rozwoju firmy, biznesu - podsumowanie
Moim celem było trochę metaforyczne pokazanie Ci procesów, które wydarzają się w firmach w trakcie ich rozwoju.
Wiele działalności zatrzymuje się na jednym z etapów i naprawdę niewielu przedsiębiorców dochodzi do momentu, kiedy ich firma zatrudnia kilkadziesiąt osób. Ale nie musisz zwiększać zatrudnienia, to nie jedyne kryterium. Możesz mięć małą, kilkuosobową firmę, która działa samodzielnie, jest uporządkowana, a Ty ją tylko nadzorujesz.
Miałem okazję pracować w różnych firmach. Zaczynałem od dużych, uporządkowanych korporacji, aby następnie współtworzyć i rozwijać średnie biznesy. Kilka lat temu zacząłem tworzyć własne firmy i dzięki temu zebrałem doświadczenia na wszystkich opisanych etapach.
Budowa firmy to proces – jeśli go zrozumiesz i opanujesz będzie Ci łatwiej!
Jak zauważyłeś etapy zdecydowanie różnią się od siebie problemami, wyzwaniami i szansami. Różnią się również kompetencjami, które musisz posiadać.
Od dostępu do odpowiedniej wiedzy, od sprawnej umiejętności zarządzania i podejmowania decyzji na każdym z tych etapów, zależy powodzenie Twoje i Twojej firmy.
Dlatego wybrałem drogę pomocnika z odpowiednimi narzędziami.